Podvodníci zneužili sbírku na postiženou Moravu. Nepoužívejte QR kód

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě (Ray Baseley)

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě | FOTO: Ray Baseley

Podle informací serveru iDnes.cz se zatím nezjištěná skupina podvodníků rozhodla zneužít jednu ze sbírek, které mají finančně pomoci oblastem zasaženým ve čtvrtek bouřkami a tornádem. U sbírky Diecézní charity Brno, která je často zmiňována například i v médiích, někdo změnil QR kód, pomocí nějž jde posílat peněžitou pomoc. 

„Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku Diecézní charity Brno a vložil tam vlastní QR kód. Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá,“ cituje mluvčí Jihomoravského kraje Alenu Knotkovou iDnes.cz.

Zatím se nedá odhadnout, kolik mohli podvodníci svým činem odklonit peněz. Vzhledem k tomu, že například sbírka Nadace Via hlásí za dnešek přírůstek kolem 70 milionů korun, dá se počítat s tím, že nepůjde o zanedbatelnou škodu. Solidarita lidí se totiž ukázala jako nesmírně intenzivní, což dokazují nejen průběžné výsledky sbírek.

O velkém zapojení mnoha občanů a firem svědčí i potravinové dodávky, které poskytly například Billa, Lidl či společnost Košík. Na Moravu míří i spousta oblečení, stavebního materiálu a dalších potřebných věcí. Mnoho lidí také na sociálních sítích nabízí ubytování pro ty, kteří kvůli živelní katastrofě přišli o střechu nad hlavou.

Hasiči však prosí dobrovolníky, aby necestovali na místo katastrofy, ztěžují tak možnost odklízení trosek a navíc jim hrozí nebezpečí v polorozbořených domech. Do nich by podle statiků, kteří místa ohledali v průběhu pátka a soboty, neměl nikdo nepovolaný vstupovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]