Pohled ekonomů: Hrozí české společnosti chudoba?

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Položili jsme několika českým ekonomům otázku: „V jaké míře hrozí v české společnosti chudoba v souvislosti se zdražováním energií a inflací?“ S jejich názory vás budeme postupně seznamovat.

Dominik Stroukal
Hlavní ekonom Platební instituce Roger, vedoucí katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut

Příjmová chudoba už u nás markantně narostla a nic nenaznačuje tomu, že by mělo být brzy výrazně lépe. Bylo naivní si myslet, že zasypeme ekonomiku během covidu penězi a nijak se to neprojeví, ať už u nás, či v zahraničí. Jen jsme dopady rozdělili nerovnoměrně a nyní dopadají zejména na domácnosti s nižšími příjmy. A nebavíme se jen o drobném čísle. Když sečteme samostatně žijící důchodce, samoživitelky a samoživitele, lidé ve vyloučených lokalitách a ty domácnosti, které byly na hranici chudoby už před pandemií, tak se dostaneme až ke třetině českých domácností, které mají obrovský problém. A většina ze zbylých domácností má také problém, i když není existenční. Do toho všeho v blízkých měsících přijdou náklady končících fixací energií, končí také fixované hypotéky a začne se mírně zvyšovat nezaměstnanost. Každá z těchto situací je normálně katastrofou, teď jich člověk může velmi snadno potkat několik, navíc v době vysokých cen potravin, rostoucích nájmů a drahých pohonných hmot. Povýšené rady, jak mají lidé začít šetřit, ničemu nepomáhají, protože v těchto domácnostech už to dávno vědí. Opravdu stačí, že na domácnost nejsou dva, a může to být neřešitelný problém. Ano, v Čechách patříme k nejbohatším lidem na planetě Zemi, ale máme také vyšší náklady na život. Důležitá chudoba je nejen ta absolutní, ale i ta relativní, protože i ve světovém měřítku absolutně bohatý člověk může být ve svém městě chudým, a to s sebou často nese patologické chování od alkoholu až po drogy, gambling či kriminalitu. Ta situace vůbec není dobrá a není rozumné ji zlehčovat. Největším nákladem jakéhokoli zlehčování totiž ve výsledku bude volba populistických politiků, kteří slíbí cokoli a neštítí se ničeho. A zatímco dnes je to prohra krátkodobá, tohle by byla prohra nás všech na dlouhou dobu a tomu musíme zabránit.

Michal…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.