Pohoršený Petříček roky legitimizoval dění v ČSSD. Teď chce být za hrdinu

Tomáš Petříček (Evropská unie)

Tomáš Petříček | FOTO: Evropská unie

Bývalému ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi se zase jednou podařilo vzbudit twitterové dojetí. Ve svém emotivním příspěvku oznámil, že nebude kandidovat do sněmovny za sociální demokracii, a stranu zkritizoval. Při té kritice ale bohužel zapomněl na to, jakou roli sám sehrával jako ministr vlády Andreje Babiše od října 2018 až do dubna 2021. To je totiž trochu dlouho.

Petříčkovi vadí způsob, jakým byly sestavovány kandidátky. Nelíbí se mu také různé osoby, které ČSSD znovu reprezentují, například Michal Hašek. V tom je jeho kritika samozřejmě pochopitelná, protože předseda strany Jan Hamáček evidentně tráví čas tím, že přilévá vodu do potápějící se lodi a doufá, že sám na záchranném člunu dopluje na nějaké to pěkné velvyslanectví.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Pak ale Petříček uvedl, že je podle něj problém, že ČSSD toleruje střet zájmů premiéra. Bohužel tento střet zájmů existuje od roku 2014, kdy se Andrej Babiš stal ministrem financí. A logicky tedy existoval i ve chvíli, kdy byl Babiš premiérem a Petříček ochotně vzal místo ministra zahraničí.

Je poněkud krátkozraké, když někdo poté, co neuspěl v kandidatuře na předsedu partaje, v níž nakonec celkově převážily názory jiného křídla, náhle moralizuje nad něčím, co sám roky podporoval. A je úplně jedno, že pan Petříček má jednoznačně přijatelnější názory a obecně je určitě ve srovnání s větší částí české vlády slušnější člověk.

Slova Tomáše Petříčka u některých vyvolala nutnost jej chválit, někdy dokonce obdivovat. Měli bychom si ale upřímně přiznat, že vzdát se kandidatury za stranu, která se stejně už nikam nedostane, poté co za tutéž stranu děláte roky ministra, není statečné, ale spíše tak nějak trapné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]