Pohřeb Karla Gotta může být bezpečnostním rizikem

Karel Gott (repro youtube.com)

Karel Gott | FOTO: repro youtube.com

V pátek se v Praze uskuteční poslední rozloučení s Karlem Gottem. Předpokládá se, že by se do hlavního města mohlo sjet až 300 tisíc lidí, kteří chtějí populárnímu zpěvákovi dát sbohem. Mimo nich se ovšem do metropole chystá i přes šest tisíc fotbalových fanoušků z Anglie. To může způsobit velké problémy, vyloučit se nedají ani konflikty v pražských ulicích.

Česká fotbalová reprezentace sehraje ve vršovickém Edenu důležité kvalifikační utkání s výběrem Anglie. Podle listu The Guardian tato skutečnost silně znepokojuje ostrovního policejního komisaře Marka Robertse. Ten má na starost bezpečnost na fotbalových stadionech a páteční večer ho straší.

Angličtí fanoušci, kteří jsou po světě neblaze proslulí svou agresivitou, totiž mohou večer před zápasem a po něm zneužít. Přestože má vstupenky pouze 3731 z nich, do Prahy se jich podle informací britského tisku chystá až dvakrát tolik. Přestože Roberts zkoušel zápas nechat přesunout, neuspěl.

Petr Fiala, předseda ODS (Facebook)

Podle něj je lepší kritické situaci předejít než ji zkoušet vyřešit, až bude pozdě. „Napsal jsem UEFA, aby výkop naplánovaný na páteční večer zvážila. My jsme to nemohli nijak ovlivnit, zejména když jde o zápas venku,“ řekl Roberts pro The Guardian.

Když se zástupce policejního náčelníka snažil přesunout utkání na méně rizikový den, ještě vůbec netušil, že se kromě fotbalu bude 11. října v Praze konat i další, pro velkou část Čechů důležitější událost. Pohřeb Karla Gotta ovšem může celou situaci ještě více zkomplikovat.

Možnost rozloučit se s Mistrem totiž bude mít na Žofíně veřejnost minimálně do desáté hodiny večerní. Poté se, stejně jako fotbaloví fanoušci, přesunou návštěvníci hlavního města do jeho ulic. V nich by mohlo docházet k násilnostem, které angličtí chuligáni často vyvolávají.

Pro policii půjde o velmi náročný den, v němž musí nejen zvládnout hysterii kolem pohřbu, ale také agresivní fotbalové fanoušky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedi[email protected]