Pohřeb „soudruhů“ z utajované ponorky se Kremlu vymkl kontrole

Youtube, screenshot

Ruská ponorka třídy Lošarik | FOTO: Youtube, screenshot

Požár na ruském podmořském plavidle s jaderným pohonem minulý týden mohl způsobit globální katastrofu, přinejmenším podle slov, která zazněla o víkendovém pohřbu 14 námořníků v Petrohradu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotazy novinářů, jak námořníci zabránili takové katastrofě, odvětil, že nezná obsah vystoupení na pohřbu, a tak nemůže odpovědět.

„Všichni sdíleli společný osud. Za cenu svého života zachránili životy svých soudruhů, zachránili plavidlo a nedopustili katastrofu planetárního rozsahu,“ citoval petrohradský server Fontanka z projevu pobočníka velitele ruského námořnictva Sergeje Pavlova při sobotním posledním rozloučením s částí posádky supertajné ponorky.

Peskovova odpověď nepřekvapí, jistou zvláštnost v sobě ale nese.  Dost na tom, že ponorka Lošarik je oficiálně určená pro výzkum ve velkých hloubkách, ovšem podle spekulací části ruských médií slouží k přeřezávání podmořských datových kabelů, takže by teoreticky mohla způsobit výpadky internetu nebo zpomalit obchodování na burzách. Představa, že Kreml má na nějakém svém zařízení věc schopnou napáchat zásadní škody, ale na rozdíl od vojenského velení o tom nemá tušení, je naprosto směšná. Neboli Pavlov věděl, o čem mluví, a Peskov věděl, o čem mluvil Pavlov.

Celá historka Kremlu o výzkumu je scestná už jen proto, že na výzkumných plavidlech se snad s výjimkou japonských lodí „zkoumajících“ velryby, vyskytují hlavně vědci, nikoliv desítky nejvyšších námořnických šarží.

Námořníci byli pohřbeni na petrohradském hřbitovu vedle členů posádky jaderné ponorky Kursk, která se potopila při námořním cvičení v roce 2000. Při tehdejším neštěstí přišlo o život všech 118 námořníků, kteří byli na palubě.

twitter

Požár na ponorce Lošarik vypukl 1. července při ponoru v Barentsově moři. Kapitán Pavlov, který na pohřbu promluvil jako první, podle ruských médií neupřesnil, co konkrétně podnikli námořníci, kteří zahynuli. Nicméně následující řečník, náčelník politické správy ministerstva obrany Andrej Kartapolov, podle serveru Newsru.com prohlásil, že námořníci v souladu s nepsanými námořními zákony „uzavřeli průlez“, kterým by se zřejmě mohli zachránit, ale kterým se mohl rozšířit požár, a že „tak mohou jednat jen opravdoví hrdinové“.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že požár vypukl v akumulátorové sekci a v určité míře se rozšířil. V plavidle byl podle jeho slov jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen.

Podrobnosti o ponorce a její poslední plavbě nebyly zveřejněny. O typu plavidla spekulovala ruská média s odvoláním na neoficiální zdroje. Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany potvrdili jaderný pohon plavidla až tři dny po požáru.

Putin minulý víkend posmrtně udělil nejvyšší ruské vyznamenání, titul Hrdina Ruska, čtyřem námořníkům, zbývajícím deseti udělil jiné vysoké vyznamenání. Uvedl také, že na palubě byla elitní posádka složená z důstojníků, z nichž dva už dříve obdrželi titul Hrdiny Ruska.

Čtyři námořní důstojníci a civilní specialista, kteří požár přežili, byli mezitím podle serveru RBK propuštěni z nemocnice v Severomorsku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner