Pohřeb Sulejmáního se po ušlapání desítek lidí odkládá

repro: BBC.com

Pohřeb generála Sulejmáního | FOTO: repro: BBC.com

Pohřeb generála Sulejmáního v Kermánu byl odložen kvůli tlačenici, informovala o tom agentura ISNA. Dav totiž při smuteční události v íránském Kermánu ušlapal 32 lidí. Velitel íránských elitních jednotek Kuds, kterého měli v úterý pochovat v jeho rodném městě, zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž Bagdádu.

Při tlačenici, kvůli které byl generálův pohřeb odložen, zemřelo 32 lidí a 190 se jich zranilo, uvedla íránská státní televize. Na videích sdílených online byla podle agentury AP vidět bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci. O tlačenici už dříve promluvil představitel záchranných služeb. Kolik lidí přišlo o život, ale neuvedl.

Se Sulejmáním se přišly v úterý rozloučit tisíce lidí. Důstojníkovo tělo měli v Kermánu pohřbít poté, co se v pondělí v Teheránu konal smuteční obřad, při němž se nad jeho rakví pomodlil i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí.

Podle rodiny má být velitel íránských elitních jednotek pohřběn na kermánském hřbitově zvaném Zahrada mučedníků. „Jsou šíitská pohřebiště, která jsou mnohem prestižnější,“ připomíná analytik Asociace pro mezinárodní otázky Matěj Denk; místo posledního odpočinku si ale měl generál podle íránských informací vybrat sám.

Agentura Reuters dodává, že svou velikostí smuteční průvod připomíná shromáždění po úmrtí zakladatele islámské republiky Rúholláha Chomejního v roce 1989. „Je to součástí jejich kultury, aby pohřeb měl všechny náležitosti. Jsou při něm vidět všechny emoce, které lidé při pohřbu prožívají. I na íránské poměry je ale tohle něco velkého a mimořádného,“ popisuje loučení země s generálem analytik.

(ct24.ceskatelevize.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner