Pohřešovaný běloruský aktivista byl nalezen mrtvý. Policie vyšetřuje i možnost vraždy

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto (AdobeStock)

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pohřešovaný běloruský aktivista Vitalij Šišov byl nalezen mrtvý v kyjevském parku. Policie uvedla, že bude vyšetřovat všechny možnosti, včetně vraždy maskované jako sebevražda.

Zprávu přinesla stanice RFE/RL a další média. Šišovova nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině (BDU) pomáhá Bělorusům, kteří prchají před pronásledováním ze strany režimu Alexandra Lukašenka. Ten pokračuje v brutálních represích od doby, kdy masové protesty zpochybnily jeho nárok na znovuzvolení do dalšího prezidentského období v srpnu 2020.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Běloruský občan Vitalij Šišov, který včera zmizel v Kyjevě, byl dnes nalezen oběšený v jednom z kyjevských parků nedaleko místa svého bydliště,“ uvádí se v policejním prohlášení. BDU 2. srpna na Telegramu uvedla, že aktivista si zřejmě šel dříve během dne zaběhat a už se nevrátil. Organizace uvedla, že se u něj doma nenašel jeho cvičební úbor a že pokusy o telefonický kontakt byly neúspěšné.

Členové BDU pročesávali oblast, kde Šišov obvykle běhá. Když byli neúspěšní, kontaktovali policii.

„Není pochyb o tom, že se jedná o operaci naplánovanou čekisty s cílem zlikvidovat Bělorusa, který představoval skutečné nebezpečí pro režim,“ uvedla nevládní organizace v prohlášení. Skupina rovněž uvedla, že opakovaně obdržela varování před možnými „provokacemi, včetně únosů a likvidace“. Šišovovi přátelé uvedli, že ho nedávno při běhání sledovali „cizí lidé“.

Kyjevská policie požádala všechny, kdo znali Vitalije Šišova, aby poskytli informace o posledních týdnech jeho života, včetně jeho psychického stavu a případných výhrůžek.

Zpráva o Šišovově zmizení přišla krátce po skandálu běloruské atletky Krysciny Cimanouské, která startovala na olympijských hrách v Tokiu. Poté, co odmítla předčasně odletět domů, jí bylo uděleno humanitární vízum z Polska. Čtyřiadvacetiletá Cimanouská tvrdí, že se ji pokusili násilím poslat do Běloruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]