Babišova podpora ve společnosti utrpěla skutečnou ránu. Jestli je český mainstream ochotný někomu naslouchat, pak úspěšným sportovcům. Andrej Babiš si to dobře uvědomuje a proto také před volbami angažoval Jaromíra Jágra do politické reklamy v kulisách grilovaných kuřat. Až později bylo jasné, že ve spotu nešlo ani tak o drůbež, jako o politické ambice jejího velkochovatele, který se před kamerou vykoupal v odlesku slavného hokejisty. Jaromír Jágr na své připravenosti spolupracovat s Babišem navenek možná ani nic nezmění, káravá slova jeho kolegy, člena Síně slávy Jiřího Hrdiny ale toto vzájemně výhodné spojenectví zásadně problematizují.

Jiří Hrdina v rozhovoru pro Deník N popsal své rozpaky (doslova mluvil o zklamání) z politických postojů Jaromíra Jágra, který se opakovaně usmíval po boku politika s minulostí v StB. Stejně tak mu vadí, že se Jágr vypravil se Zemanem do Číny. Slavný a dodnes aktivní Jágr může celou věc přejít, efekt jeho přízně k Babišovi ale Hrdinovými postřehy už teď zásadně ochabl.

„Vyjet do Číny už znamená určitou pozici, která se mi nelíbí. Je mi líto, že si není schopný vyhodnotit reálie zemí, jako jsou Rusko s Čínou, a že mu nevadí režimy, které tvrdě potlačují lidská práva a demokratické principy,“ vysvětlil Hrdina své rozpaky Deníku N. Bývalý hokejista tím připomněl, že každý a o to více pak známá osobnost zodpovídá za to, v čí prospěch investuje svůj společenský kapitál.

Babišovi voliči se možná nechají přechodně ošálit marketingovou kreací, jejímž přičiněním i trestně stíhaný estébák vypadá jako veselý úspěšný podnikatel. Rozhodně ale nezapomněli, komu špičkový hokejista Jágr vděčí za pomoc v jeho začátcích v NHL. Nebýt Hrdinovy zásadní opory, Jágr by měl mnohem těžší úděl. Je fantastické, že se prosadil, a je zrovna tak skvělé, že mu jeho dlouholetý kamarád dokázal poradit nejen taktiku na ledu, ale i ukázat cestu ven z bahna populismu. Je jen na Jágrovi, zda si nechá poradit i tentokrát.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora