Moderátoři Roman Ondráček a Miloš Pokorný, pro mnohé zapsaní spíše jako Těžkej Pokondr, opět poznali, jak to vypadá, pokud dělají něco, co není po chuti „mocným“. Jejich nový klip k písni Schízy, pojednávající o údajné psychické nemoci syna Andreje Babiše se setkal s nevolí vydavatelství Supraphon, které odmítlo písničku šířit na svých sociálních sítích, i jí jakkoliv jinak „pomoci“. Chování vedení Supraphonu, evidentně se obávající reakce premiérova okolí, vyústil nejen ve velké rozčarování populárních moderátorů, ale také v jejich okamžité rozvázání spolupráce se Supraphonem, pro který po léta odváděli kvalitní práci.

Reportáž Seznam Zprávy, v níž Andrej Babiš mladší novinářům řekl, že byl obětí únosu, který naplánoval jeho otec, rozvířila atmosféru ve společnosti a vyvolala i krátkodobou vládní krizi, ukončenou hlasováním o nedůvěře Babišově kabinetu. Premiér kontroval zprávou o schizofrenii svého syna a notnou dávkou nadávek vůči žurnalistům, kteří si „dovolili“ řešit jeho možný dotační podvod.

Zdravotní stav potomka předsedy vlády však po několika různých neuvěřitelných příbězích, interpretovaných často dosti odlišným způsobem ovšem začal zajímat nejen politiky, ale také třeba umělce. Mezi nimi i Těžkýho Pokondra, který se politickou satirou zabýval zatím pouze v písních Prejs to čmajz a Kretén. Nyní jsou však okolnosti odlišné od dřívějška a jak říká Roman Ondráček: „Tohle už je za lajnou. Děti nikdy.“

Vznikla tedy pozměněná verze songu Schízy z alba Star Boys. Pouhých devět nových slov a klip plný vtipů na Babišovu adresu udělal ovšem z předělávky světoznámého hitu Easy nechtěné „zboží“. Ředitelka Supraphonu Iva Milerová dala od Pokondrů ruce pryč a zakázala, aby se na oficiálním facebookovém profilu i YouTube kanálu předělané Schízy objevily, stejně tak je nelze najít ani na Spotify, iTunes a dalších platformách, přes něž vydavatelství šíří písně svých interpretů.

Šéfka kromě slov o maximálně apolitickém a korektním vystupování, která zaslala na dotaz redakce FORUM 24, zda je klip Těžkýho Pokondra pro vydavatelství politicky nepřípustný, nastínila i otázku neschválených úprav, které Pokorný s Ondráčkem v textu udělali. „V tomto případě se jedná o nahrávku a videoklip s neschválenou úpravou, na rozdíl od autorizované verze, která se nachází na albu Těžkého Pokondra,“ napsala Milerová deníku FORUM 24.

To samozřejmě nikdo nezpochybňuje, ale je mnoho způsobů, jak by se dala píseň na internetu odprezentovat do doby, než se tyto formality vyřídí. Například je podle současných regulí YouTube možné k názvu skladby přidat, že se jedná o parodii a potvrdit, že se zříkáte nároku na jakýkoliv honorář a autorské právo vás „nedožene“. Stejně to udělal třeba nejznámější český youtuber Kovy se svou předělávkou hitu Despacito.

Zkrátka a jednoduše, Supraphonu se zjevně nehodí jakákoliv kontroverze, která by mohla poškodit pověst vydavatelství, které chce lidi bavit, ale hlavně neprojevovat žádný názor, který by mohl znamenat sebemenší potíž s vládnoucí garniturou.

To vlastně Milerová lehce přiznává i ve svém dalším vyjádření pro FORUM 24. „Pro specifické vyjádření postojů a názorů, slouží v dnešní době sociální sítě jednotlivých umělců – jejich profilů,“ myslí si ředitelka Supraphonu. Potom je tedy velmi podivné, že se mohou v portfoliu významného českého vydavatelství objevovat jména jako Tomáš Klus nebo Dagmar Pecková. Jejich názor na Andreje Babiše je totiž také velmi kritický a všeobecně se to ví.

Zřejmě už pro Supraphon Těžkej Pokondr takzvaně přešlápl. Ale čím? Tím, že se nebojí a ukazují na nechutné jednání našeho premiéra? Nebo tím, že se neschovávají za jinotaje a označují vše pravými jmény a v klipu si „dovolí“ nepochlebovat majiteli hnutí ANO?

Je to již podruhé, kdy se někdo snaží Romana Ondráčka a Miloše Pokorného umlčet. Nejdřív to bylo na Frekvenci 1, kde jim byli cenzurováni hosté jejich show a nyní jim jejich vydavatel de facto stopnul song.

Pokondři se však ani tentokrát se situací nesmířili. Stejně jako odešli z rádia hned, když jim došla trpělivost se zákazy seshora, vypořádali se i se Supraphonem. „Ve čtvrtek jsme se dohodli na ukončení spolupráce,“ potvrdili FORUM 24 Pokorný s Ondráčkem. Je dobře, že se ještě najdou umělci, kteří si nenechají diktovat a při každém pokusu o jejich manipulování se ozvou.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora