Pokračoval soud s obžalovanými v kauze sestřelení letadla linky MH17

Trosky letadla linky MH17 sestřeleného raketou ruského systému Buk TELAR  (twitter)

Trosky letadla linky MH17 sestřeleného raketou ruského systému Buk TELAR | FOTO: twitter

Soud se čtveřicí obžalovaných z vraždy v souvislosti se sestřelením letadla Malajských aerolinií na lince 17 na Ukrajině v roce 2014 je odročený na 8. června. Tribunál tak vyhověl žádosti obhájců, kteří podle svých slov potřebují další čas na přípravu. Soud projedná i možné manipulace v ruských verzích případu.

Za zavřenými dveřmi s vyloučením veřejnosti – pozůstalé a novináře nevyjímaje – pokračoval v pondělí soudní proces v režimu „přizpůsobeném“ aktuálním okolnostem. Z jednání běžel živý přenos. Obžalovaní Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov stejně jako Ukrajinec ruské národnosti Leonid Charčenko zastávali v roce 2014 podle vyšetřovatelů vyšší pozice u promoskevských militantů zachvacujících východní část Ukrajiny. Obžaloba je podle informací agentury Reuters viní z toho, že pomáhali obstarat ruský raketový systém BUK použitý k sestřelení předmětného civilního letadla s následkem smrti všech lidí na palubě.

Pulatov za sebe poslal právní zástupce, kteří před soudem prohlásili, že dotyčný není do katastrofy v žádném ohledu zapojen. Ostatní jsou souzeni v nepřítomnosti. Předsedající soudce Hendrik Steenhuis po oznámení odkladu jednání na 8. červen na 10. hodinu sdělil, že obhajoba bude mít možnost se k případu vyjádřit. Dodal, že stejně tak se odkládá projednávání případu i zbylých tří obžalovaných, neboť čtveřice je souzená společně.

Panely tří soudců v pondělí podle portálu DutchNews.nl projednávaly podrobnosti ohledně toho, které svědky bude třeba opětovně vyslechnout či zda soudci pojedou na leteckou základnu Gilze-Rijen, kde je uskladněná většina trosek stroje. Právníci zastupující rodiny obětí požádali, aby příbuzní obětí měli rovněž plný přístup do spisu, pakliže jej mají obžalovaní. Státní zástupci také požadují vyšetření možných manipulací obrazových podkladů, které Ruská federace předkládá jako důkazní materiál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]