Pokročilé stadium rakoviny. Američané mají novou zprávu o Putinově zdraví

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Ruský prezident Vladimir Putin se v dubnu podrobil léčbě pokročilého stadia rakoviny. Tvrdí to zpráva, kterou vypracovaly americké tajné služby. Dokument zároveň zmiňuje, že v březnu došlo k pokusu o atentát na šéfa Kremlu. Informoval o tom časopis Newsweek, který se odvolává na tři zdroje seznámené s obsahem zprávy.

Časopis se opírá o informace mluvčího amerického Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI), vysokého důstojníka vzdušných sil ve výslužbě a představitele zpravodajské služby Pentagonu (DIA).

()

Jde již o čtvrtou zprávu o zdravotním stavu Vladimira Putina, kterou dostal na stůl Bílý dům. V předcházejícím dokumentu byl Putin označen za nevyléčitelně nemocného. Nová zpráva hovoří o pozitivních změnách v Putinově stavu. Autoři analyzovali nejnovější videozáznamy a fotografie z vystoupení ruského prezidenta. Pokud jde o moc, je podle nich šéf Kremlu čím dál více paranoidní, další postup na Ukrajině má proto být nepředvídatelný.

Riziko jaderné války se však podle zdrojů časopisu Newsweek snižuje. „Putinova moc je silná, ale už ne absolutní. Šarvátky uvnitř Kremlu nebyly v době Putinovy vlády nikdy intenzivnější,“ tvrdí jeden z vysokých zpravodajských důstojníků, kteří mají přístup k utajovaným dokumentům. „Každý vidí, že se blíží konec,“ dodal.

Přesné posouzení americkým tajným službám však ztěžuje naprostá izolace Vladimira Putina od zahraničních politiků. Zároveň ruský prezident podle nich omezil informace. „Jeden z našich nejlepších zdrojů v důsledku války na Ukrajině do značné míry vyschl,“ dodává představitel zpravodajské služby Pentagonu.

Vladimir Putin (ČTK/AP/Uncredited)

Spekulace o zdraví Vladimira Putina se objevily například po jeho dubnové schůzce s Alexandrem Lukašenkem. Jeho chování při setkání s běloruským prezidentem mělo podle některých médií vykazovat známky Parkinsonovy choroby. Na takové onemocnění upozorňovali ve spojitosti s Putinem mnozí odborníci již v minulosti.

Další otázky o zdravotním stavu Vladimira Putina se objevily také po jeho projevu na oslavách Dne vítězství 9. května. Jedenáctiminutový projev ruské hlavy státu odhalil podle odborníka na řeč těla několik drobností, které poukazují na zdravotní problémy, napsal britský deník The Mirror. Expert upozornil na mělký dech, který u Putina při jeho projevu pozoroval. „Takto zadržujeme dech nebo těžce dýcháme, když po fyzické nebo psychické stránce něco není v pořádku,“ vysvětlil expert na řeč těla. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]