Pokrytectví v akci. Na Jakuba Železného pálí hradní přítel radního ČT Veselého

Úředník Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák  (desitka.cz)

Úředník Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák | FOTO: desitka.cz

Pokrytectví kvete. Zdaleka se mu ale nedaří jen u prolhané dvojice v čele státu. Za kádrový předpoklad ho zjevně mají i její úředníci.

Za vtipný tweet na adresu státních vyznamenání teď na moderátora České televize Jakuba Železného svorně zapěli hned tři „tenoři“ z prezidentské kanceláře: vedoucí Mynář, mluvčí Ovčáček a jeho „dvojka“ Vít Novák: „Jako zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky jsem doposud držel dekorum a nijak se nevyjadřoval k fungování České televize. Nyní ale poprvé přišel moment, který mě neuvěřitelně lidsky zklamal… Nedokážu pochopit, jak neurvale se vyjádřil na adresu umělců moderátor Jakub Železný. Nositelé státních vyznamenání České republiky jsou lidé mnohdy o jednu či dvě generace starší než pan Železný, lidé, kteří této zemi něco odevzdali a mnoho toho dokázali. Rozhodně víc, než nechat se za peníze koncesionářů vyživovat netransparentně fungujícím molochem, který jako jedna z posledních veřejných institucí v téhle zemi nerespektuje ani zveřejňování smluv a platů,“ horlivě podkuřuje mladý muž svým šéfům.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Správně, kolego!“ povzbudil jej za to na sociálních sítích takřka okamžitě radní České televize Lubomír Veselý. Právě jeho vztah k hradnímu mluvčímu má přitom značně kuriózní pozadí. Kde jejich rozhořčení nebere konce, lze totiž tušit zajímavé souvislosti. „Nic není staršího než včerejší noviny,“ napsal kdysi Karel Čapek. Jak se ale ukazuje, existují okamžiky, kdy se vyplatí je připomenout.

O Vítu Novákovi jsme už před časem psali. Ambiciózní mladík, který má žaludek sloužit hradní páté koloně Ruska, si totiž před časem vysloužil politické ostruhy u někdejší komunistické rozvědčice a Babišovy starostky pražské „desítky“ Radmily Kleslové. Že si z role jejího mluvčího Novák odnesl nejspíš také její praktiky, je pak nasnadě.

Podle Hospodářských novin a serveru iRozhlas si totiž radnice Prahy 10 nechávala monitorovat sociální sítě externí agenturou. Pololetně a za pěkných čtvrt milionu korun, to vše za zkopírování facebookových příspěvků a komentářů týkajících se městské části. A hlavně za šmírování opozičních politiků a (sic!) jejich rodin včetně fotografií jejich dětí. V najaté společnosti, jež takové fízlování opozice připravovala, přitom Vít Novák absolvoval „stáž“. A v minulosti jeho vlastní mediální agentura – světe div se – se zmíněnou společností spolupracovala. Podle iRozhlasu byly navíc diskuzní příspěvky ze sociálních sítí kopírovány rovnou z Novákova počítače.

Jméno Ovčáčkova pobočníka Víta Nováka ale figuruje ještě v jiném, podstatně kurióznějším příběhu. Před čtyřmi lety řešila pražská soukromá Univerzita Jana Amose Komenského problém se závěrečnou bakalářskou prací jejího studenta a současného moderátora Českého rozhlasu Luboše Xavera Veselého. Práce byla univerzitou označena za částečný plagiát s tím, že vykazovala řadu textových shod s prací studenta (sic!) Víta Nováka, který ji zpracovával na podobné téma v roce 2011 na Karlově univerzitě v Praze. Částečná shoda textů obou prací pak byla patrná už na první pohled a oponent Veselého bakalářskou práci nedoporučil. Veselý ji pak 8. června 2016 neobhájil. Zda a za jakých okolností byla nakonec přepracována, nebo zda pomohly úpěnlivé maily Veselého tamnímu šéfovi katedry mediálních studií či fakt, že veřejnoprávní novinář patří mezi chráněnce prezidenta Zemana a premiéra Babiše, není známo.

F24

Že se ale Veselý zná s Vítem Novákem od jeho čtrnácti let, kdy protřelý moderátor zkoušel chlapce proslavit coby „nejmladšího českého moderátora“, je stejně nepopiratelné jako tehdejší vazby Xavera Veselého na Novákova otce, bývalého detektiva Šlachtova ÚOOZ a pozdějšího produkčního Veselého talkshow, kterou ale Česká televize pro nezájem diváků zrušila.

„Vítek Novák je opravdu talent, možná mu i trošku závidím, že začíná tak brzo. Vsadil bych si na to, že z něj bude velká moderátorská hvězda,“ tlačil v bulváru na pilu Veselý. Pravděpodobnost, že by nový parťák Zemanovy skvadry ani netušil, že si rodinný přítel „vypůjčil“ do své „bakalářky“ celé odstavce z jeho práce, je mizivá. Stejně jako náhodnost shody okolností, že je o pár let později přijat Zemanovými lidmi rovnou do prezidentské kanceláře a bez výběrového řízení ausgerechnet známý Zemanova přítele Lubomíra Veselého.

Vít Novák je v prezidentské kanceláři zjevně mezi svými, je kádrem podle jejich gusta. Kopírovat facebookové a twitterové příspěvky opozičních politiků či protivných novinářů nebo snímky jejich dětí už ale nemusí: Hradu jistě ochotně poslouží sofistikovanější šmírácké firmy. Teď stačí jen vděčně pálit do veřejnoprávní televize. S novým Novákem přišla na Hrad stará jistota: Ruka ruku myje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články