Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, měl by skončit, vzkázala Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Markéta Pekarová Adamová

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by měl Andrej Babiš (ANO) odejít z politiky, pokud jeho firmy neumí fungovat bez dotací. Není možné, aby byl současně v politice a nepřímo ovládal Agrofert, který čerpá evropské nebo národní dotace. Rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Babiše považuje za důležitý vzkaz premiérovi. Podle Pekarové je totiž potřeba chránit peníze daňových poplatníků, řekla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Jde tady o evropské peníze, o peníze členských států Evropské unie. Nikdo panu Babišovi nezakazuje, aby byl premiérem. Pokud ale jeho firma neumí být konkurenceschopná bez dotací, musí odejít z politiky. Takhle jednoduché to je,“ prohlásila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Týdeník FORUM (archiv)

Podle Pekarové je potřeba chránit peníze daňových poplatníků, protože ani českým občanům by se nelíbilo, kdyby ze svých daní sponzorovali podnikání některého z politiků jiné členské země Evropské unie.

Vicepremiér Karel Havlíček je přesvědčený, že spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr. Podle něj je rezoluce Evropského parlamentu politické rozhodnutí. „Jediný, kdo může střet zájmů rozsoudit, je Evropský soudní dvůr. Podle českých zákonů jsme jednali v souladu se zákonem. Podle evropských orgánů to nebylo v souladu, nechť to rozhodne soudní dvůr,“ řekl Havlíček.

Řeč byla také o případné další vlně koronavirové pandemie. Podle Havlíčka není možné vyloučit, že se v budoucnu bude muset opět zavírat ekonomika. „Musíme dále očkovat a přesvědčovat, že to má smysl a že je to řešení. Musíme pokračovat v testování a sekvenování. V neposlední řadě dodržovat pravidla,“ prohlásil Havlíček s tím, že pokud to zvládneme, je pravděpodobné, že se ekonomika na podzim zavírat nebude.

„Vláda se musí připravit, aby nemuselo dojít k opětovnému zavření ani škol, ani provozoven,“ reagovala šéfka TOP 09. Podle ní je důležité očkování. „Jsme pod průměrem Evropské unie i co se týče prvních dávek,“ doplnila. „Je důležité, abychom se poučili z dosavadního vývoje. Opatření musí být cílená, vláda nemá omezovat občany, kteří nejsou ohroženi na životě,“ myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]