Ondřej Votruba byl náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj i dopravy. Devět let pracoval v CzechInvestu, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. „Mám potřebu říct, že celé hnutí ANO je jen jeden velký podvod na lidi. U kolotoče toho, jak hnutí ANO funguje, jsem kdysi nějaký čas stál každý den a viděl jsem, co se tam děje za věci. Je to všechno víceméně jen marketingové pozlátko,“ prozradil v rozhovoru pro deník FORUM 24. Naznačil také, co nás může v budoucnu pod taktovkou Andreje Babiše čekat nebo z jakých skupin se převážně rekrutují jeho voliči.
Minulý týden začala kampaň hnutí ANO. Co si myslíte o úloze jeho marketingových poradců?
V pandemií covidu-19 patříme vinou Babišovy vlády k nejhůře postiženým zemím na světě. Aby nedošlo k nedorozumění: vláda pandemii nezpůsobila a rozhodně nenese vinu za všechny oběti. Těžkým obdobím prošel skoro celý svět a všude bohužel umírali lidé. Jenomže snad jen my máme kombinaci tolika obětí (v poměru k populaci) a tolika zásadních restrikcí v takovém chaosu (zejména, myslím, vadí rekordní doba dětí mimo školu a pak samozřejmě krachy mnoha podnikatelů). A za tato velmi smutná čísla už vláda může. Dokonce i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula připustil, že obětí mohlo být mnohem méně. To je ale logické – stačí se srovnat se zbytkem světa.
Ptala jste se na marketingové poradce. Jejich úloha je zásadní. Byli to totiž de facto právě oni, kdo řídil „boj“ proti pandemii. Dělali jen svou práci: detailně a s vysokou frekvencí zjišťovali nuance veřejného mínění a podle jejich doporučení pak Babiš řídil vládu. To je zásadně špatně. Lidé přece nemají zdaleka všechny informace, a právě proto si volí své zástupce, kteří je mají a mohou tedy řídit zodpovědně. Babiš však dělal pravý opak.
No a teď před volbami pracují jeho poradci bohužel zase dobře: jak jsem už říkal, podařilo se jim odklonit pozornost od zásadního selhání vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM ve věci boje proti pandemii, čímž způsobili zejména lidskou ale i ekonomickou tragédii najednou.
Mám potřebu říct, že celé hnutí ANO je jen jeden velký podvod na lidi. U kolotoče toho, jak hnutí ANO funguje, jsem kdysi nějaký čas stál každý den a viděl jsem, co se tam děje za věci. Je to všechno víceméně jen marketingové pozlátko.
Jaké jsou podle vás možné scénáře vývoje v Česku, pokud v říjnových volbách opět vyhraje Andrej Babiš?
Vycházím z předpokladu, že pokud by byl Babiš dál premiér, nebezpečná kumulace moci politické, mediální a finanční bude pokračovat a mohla by mu stačit k tomu, aby se za půldruhého roku stal prezidentem. Řada lidí se dá mediálně zmasírovat nebo různými dárečky „uplatit“ a to on umí oboje skvěle. Jako prezident by pak přes nějakou loutku řídil i vládu a byl by zcela nepostižitelný. Dokonce už by ani nebyl formálně ve střetu zájmů. Česko by se pak mohlo v souladu se skutečností přejmenovat přímo na Babišistán – a to myslím nepřeháním.
Druhá varianta je vystoupení z EU. K tomu by pravděpodobně došlo proto, že EU je pro Babiše nepřítelem: pořád ho „otravuje“ ohledně střetu zájmů a právě kvůli němu by i Agrofert přišel o dotace, takže Babiš už EU nebude k ničemu potřebovat a bude mu jen na obtíž kvůli svazování rukou v některých oblastech. Takže moje temná dedukce je, že se spojí s SPD a KSČM a zkusí vyvolat referendum o Czexitu. Předtím samozřejmě voliče důkladně zmasíruje přes média (vlastní třetinu mediálního trhu a další třetina si proti němu nedovolí jít) a klidně by to potom mohlo dopadnout jako referendum o Brexitu. Lidé by se pak dost divili, že najednou musí čekat na hranicích, výrazně stoupnou ceny ledasčeho a přijdeme o řadu dalších věcí, které považujeme za samozřejmé, ale to už by bylo pozdě.
V extrémním případě se může stát, že proběhnou oba scénáře najednou. A protože jsem velký fanoušek díla J. R. R. Tolkiena a ostatně podobné přirovnání použil trefně i předseda Pirátů Ivan Bartoš, tak řeknu, že oba tyto scénáře jsou temnější než mordorská Tma.
Nekreslíte přece jenom trochu moc čerta na zeď? Proč vůbec myslíte, že je Babiš horší než ostatní, když jste v nedávném rozhovoru pro Forum 24 popsal, jaké máte špatné zkušenosti s tehdejší ODS a ČSSD?
Jedná se samozřejmě jen o osobní odhad. Ty scénáře výše se zdají být extrémní, ale bohužel reálně hrozí. Proto se snažím mluvit s lidmi i do médií teď před volbami, než bude pozdě. Babiš má pravdu v jedné věci: i před jeho nástupem tu bylo to pověstné „Palermo“, ODS a ČSSD si to tu rozparcelovali a kradli (ne všichni ovšem). Tím to ale končí. Babiš nejenom že dělá totéž, ale je to řádově jinde, protože si upravuje zákony tak, aby mu to vyhovovalo, ale hlavně je mnohem nebezpečnější než tehdejší ODS s ČSSD dohromady, a to několikanásobně.
Hlavní rozdíly spatřuji v zásadě čtyři. Jednak je to Babišova obrovská politická + mediální + ekonomická moc, kvůli které má schopnost mnohem více „odklánět zdroje do svých kapes“ a cítit se bezpečněji, než předchozí garnitura. Dále loajalita jako jediný požadavek na své lidi a naopak zatlučení do země všech oponentů pokud možno konečně, což vede k destrukci státní správy unikátního rozsahu. Předchozí garnitura také preferovala loajalitu, ale potřebovala si i udržet nějaké kompetentní lidi, protože věděla, že je potřeba, aby tu práci někdo relativně kvalitně udělal. Takže dokázala i přimhouřit oči nad tím, když někdo nebyl plně loajální směrem ke stranickým pokladnám. I teď za Babiše ještě zůstávají ve státní správě nějací schopní lidé, ale poločas rozpadu se zrychluje. Ubývají čím dál tím rychleji. Státní správa jako celek je rezignovaná, to už asi zažil na vlastní kůži při některé příležitosti každý z nás. S ANO v čele se není čemu divit.
Za třetí je Babiš obrovským mezinárodním rizikem, viz dotační a jiné střety s EU. Premiér je pro nás dnes celoevropskou ostudou a vyjde nás doslova draho. To dřív rozhodně nebylo. A v neposlední řadě je Babiš vlastníkem/sponzorem/doživotním předsedou ANO v jednom – tudíž je nesestřelitelný interně. Pokud by končil Babiš = končilo by ANO. V každé normální politické straně by už Babiš dávno skončil (tj. před několika lety) kvůli internímu tlaku. A pokud by Vás zajímalo, jak se tyto všechny věci reálně projevovaly na ministerstvech ANO, kde jsem pracoval, tak třeba takto: snahy o zdržování některých výběrových řízení, snahy změnit výsledky tendrů, psaní nebo naopak odsouvání legislativy tak, aby to vyhovovalo Agrofertu nebo jeho obchodním partnerům, a k tomu každodenní lhaní a předstírání, že je všechno v nejlepším pořádku a jak to ANO umí, i když realitou byl opak. Samé Potěmkinovy vesnice. Bylo to pro mě extrémně deprimujících deset a půl měsíce a výpověď jsem dával s chutí. „Babišovo Palermo“, jak trefně nazval svou zatím poslední knihu novinář Jaroslav Kmenta, je tak nesrovnatelně horší a nebezpečnější než to tehdejší „Palermo“.
Kdo jsou podle Vás voliči hnutí ANO?
Ze sociologických nebo názorových skupin, které volí Babiše, je to nemalá část seniorů, kterým přiklepl vloni jednorázově 5 000 Kč navíc k důchodu a na příští rok přidal 300 Kč na důchod nad rámec zákonné valorizace. Naši senioři si to zaslouží, o tom není pochyb. Ale rozpočet na to (i kvůli vyhazování peněz za předražené čínské roušky atd.) aktuálně nemá a tohle znamená odkázání velkého státního dluhu dětem a vnukům těch seniorů. Těm, co nemají potomky či s nimi mají špatné vztahy, se nedivím, ale těm ostatním ano. Proč nevezmou peníze, které si zaslouží, a zároveň to státnicky nehodí někomu jinému než Babišovi nebo Hamáčkovi (který je za to také spoluzodpovědný)?
Dále Babiše logicky volí lidé z Agrofertu. Těch je třicet tisíc a na ně navázané rodiny a na Agrofert navázaní obchodní partneři: to už je docela velká volební síla. Dělají ale chybu, protože až zase zvolí Babiše, tak Agrofert časem přijde kvůli střetu zájmů o všechny dotace – jak informoval server iRozhlas.cz 30. srpna, Evropská komise poslala třem českým ministerstvům aktuálně už varovný dopis, že dotace zastaví – a hrozí mu krach, protože výše dotací (cca 2 miliardy korun ročně) někdy převyšuje i výši celoročního zisku holdingu. Ti lidé by udělali lépe, kdyby volili politickou konkurenci, dostali Babiše z politiky a udrželi pro Agrofert příjem dotací. Tím by problém zmizel, protože by pak už o střet zájmů nešlo.
Další skupinou voličů jsou voliči zklamaní z předchozích vlád pravice nebo levice. Někteří z nich už vědí, že Babiš krade (v širokém slova smyslu), ale mají dobrý pocit z toho, že to pořádně „nandal“ těm z dřívějška. To je myslím trochu česká malost. Nemusíme mít krávu my, hlavně že chcípne ta sousedovic. Přes to bychom se měli přenést. „Nandáním“ předchozím lumpům za tak vysokou cenu už nic nezískáme. Je třeba se soustředit na budoucnost, a tu jako země máme, jen pokud u kormidla nebude oligarcha a populista Babiš.
Nakonec jsem si nechal velkou skupinu nevoličů, kteří jsou rezignovaní, žijí v představě, že jejich hlas nic nemůže změnit, a na volby kašlou. Říká se tomu „fenomén naučené bezmoci“, pojmenoval ho tak v šedesátých letech minulého století psycholog Martin Seligman. Ti lidé vědí, že se děje něco nebezpečného, ale mají pocit bezmoci – že s tím oni nemohou nic dělat – a padají do letargie. To je ale omyl. Každý jeden hlas je důležitý. Lidé by měli jít volit. Je to občanské právo a podle mě svým způsobem i občanská povinnost.