Pokud bude chtít Babiš dál bojovat proti evidenci ve svazcích StB, bude muset podat novou žalobu, tvrdí soud

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády / se souhlasem)

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády / se souhlasem

Zhruba před měsícem Bratislavský krajský soud zamítl žalobu šéfa hnutí ANO a bývalého českého premiéra Andreje Babiše, který tvrdí, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé StB jako agent. Soud jeho žalobu smetl ze stolu s tím, že žalovanou stranou má být slovenské ministerstvo vnitra. Pokud bude chtít Babiš dál soudně proti evidenci ve svazcích StB bojovat, bude muset podat novou žalobu proti ministerstvu vnitra, píše server iROZHLAS.cz. Soud se přitom nezabýval novým důkazem, který předložil Ústav paměti národa.

„Již tři soudy včetně Nejvyššího soudu SR rozhodly, že jsem byl neoprávněně evidován v seznamech StB. Podle informací advokáta tento soud vůbec neposuzoval, zda jsem neoprávněně evidován jako agent StB. Rozhodoval totiž jen o tom, koho mají osoby, které jsou neoprávněně evidovány, žalovat,“ okomentoval před měsícem bývalý premiér a předseda hnutí ANO rozhodnutí soudu, který rozhodl o jeho evidenci ve svazcích StB. Soudní spor trval deset let.

Podle serveru iROZHLAS.cz má Babiš částečně pravdu. Krajský soud v Bratislavě totiž neřešil jeho evidenci ve svazcích Státní bezpečnosti, ale pouze to, koho měl zažalovat. 

„Odvolací soud konstatuje, že pasivně věcně legitimovaným subjektem (žalovaným, pozn. red.) ve sporu osob, které se domáhají určení, že jsou neoprávněně evidovány v registračních protokolech bývalé Státní bezpečnosti, je Slovenská republika, jejímž jménem jako orgán státu jedná Ministerstvo vnitra Slovenské republiky,“ píše Krajský soud v Bratislavě závěru rozsudku, který má server k dispozici. Stejnou věc už dříve konstatoval Ústavní soud. Bývalý předseda vlády měl podle něj žalovat  slovenské ministerstvo vnitra, a ne Ústav paměti národa.

Spor podle Babiše nekončí a proti evidenci ve svazcích StB se plánuje dál bránit. Jednou z variant je, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten by ale opět řešil pouze to, jaký úřad má žalovat. Druhou variantou je podat novou žalobu proti slovenskému ministerstvu vnitra.

Bratislavský soud se před měsícem nezabýval ani nejnovějším důkazem, který soudu předložil Ústav paměti národa. Ten v prosinci roku 2020 poslal na soud nový důkaz – statistickou kartu, kterou StB zavedla pro Babiše jako svého agenta. Karty používala StB jako evidenci svých spolupracovníků. 

Tento důkaz ale Babiš prostřednictvím svých právníků odmítl. „Obsah předložených záznamů ale nijak nevyvrací námitku žalobce, že agenturní svazek, přestože existoval, není věrohodný, jelikož byl vytvořen fiktivně. Předložené kartoteční záznamy rovněž prokazují, že existují i ​​obvyklé záznamy v pomocné evidenci, avšak o fiktivně vytvořeném agenturním svazku,“ popisuje rozsudek.