Pokud bude Koudelka odstraněn, bude to vypadat, že o tom rozhodla Moskva, myslí si Sobotka

Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Vyhrocená situace okolo možného setrvání Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby se nelíbí ani bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten nejenže nevidí důvod, proč by neměl šéf kontrarozvědky pokračovat, ale také varuje před tím, aby do výběru zasahoval prezident Zeman.

Podle dřívějšího předsedy vlády a ČSSD je zvláštní, jak se změnil postoj kabinetu v poslední době. „Působí to nesrozumitelně a netransparentně. Vládní politici veřejně a opakovaně oceňovali práci tajné služby, a to nejenom v souvislosti s kauzou Vrbětice. Vláda pana Koudelku několikrát navrhovala na povýšení, a najednou mu ministři nechtějí prodloužit mandát,“ říká Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Babiš podle svého předchůdce v premiérské funkci vytváří prostor pro spekulace o tom, zda celou situaci neovlivňuje také Miloš Zeman. „Buď je premiér tlačen do kouta prezidentem republiky, nebo se chce sám Koudelky zbavit a jen hledá způsob, jak odstranění šéfa BIS hodit na prezidenta a sám z toho vyjít s co nejmenšími škodami,“ myslí si Sobotka.

Možná i proto prý chce Babiš svolat sněmovní bezpečnostní výbor, který má o pozici Koudelky jednat. „Je jasné, že poslanci ANO a ČSSD budou ve výboru hlasovat podle toho, co jim řekne Babiš. Pravděpodobně jde o to, celou věc ještě více zamotat a vytvořit mediální bramboračku, která umožní případné nejmenování Koudelky svést na nejasný názor poslanců,“ sdělil expremiér.

To, že Babiš řeší Koudelkovo setrvání v úřadu s prezidentem, vidí Sobotka jako problematické, třeba s ohledem na vrbětickou kauzu. „Pokud teď bude Koudelka odstraněn, naši spojenci mají důvod se obávat, že se vedení naší tajné služby mění v závislosti na přáních Moskvy. Zemana totiž všichni venku vnímají jako proruského prezidenta,“ vysvětluje dlouholetý šéf sociálních demokratů. 

„Premiér nesmí připustit, aby prezident zasahoval do výlučné kompetence vlády. Nemáme tady přece prezidentský systém, kde je předseda vlády fakticky jen převodovou pákou prezidenta,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]