Pokud bude obnoveno trestní stíhání Andreje Babiše, zastavím ho, oznámil Zeman

Miloš Zeman (ČT)

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Pokud by stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, prezident Miloš Zeman by využil své pravomoci a zastavil by ho. Řekl to na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem.

Zeman by takovým krokem využil tzv. abolici. Trestní stíhání Andreje Babiše a jeho rodiny zastavil státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ve čtvrtek byla zveřejněna část odůvodnění tohoto rozhodnutí. Prezident premiérovi k zastavení stíhání gratuloval již před několika týdny.

„Prezident má ústavou dané právo abolice. I když bych váhal o abolici před rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pokud by to bylo nutné, pak bych k tomuto kroku sáhl,“ uvedl Zeman s tím, že by případné obnovení trestního stíhání, ke kterému může dojít z rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, považoval za politické. Podle prezidenta odvedli státní zástupci dobrou práci.

O možné abolici, což je zastavení trestního stíhání, případně rovnou o udělení milosti Andreji Babišovi, se spekulovalo dlouhodobě. Zeman jej několikrát podpořil a v době, kdy byla kauza Čapí hnízdo na počátku, farmu prezident dokonce navštívil. Dělo se tak poté, co Zeman dříve opakovaně hovořil o tom, že u politika platí presumpce viny.

Na tuto možnost ukazovaly také kroky Andreje Babiše, který Zemana podpořil v prezidentské volbě, ustoupil mu například v otázce jmenování Michala Šmardy ministrem kultury nebo nově přistoupil na prezidentův názor na uznání Kosova.

Dva prezidentovy výroky, opačný postoj:

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl nyní Zeman v televizi Barrandov. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.

Jenže loni v předvolební debatě na ČT 25. ledna 2018 Miloš Zeman tvrdil, že abolici Andreji Babišovi neudělí a tento názor nezmění. Konkrétně použil slova: „Ne, proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit.“ A na doplňující dotaz moderátorky Světlany Witowské dodal: „Nikomu jsem abolici za pět let svého prezidentování neudělil. A nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]