Projev ruského prezidenta, v němž oznámil částečnou mobilizaci a zdůraznil, že jeho země může použít svůj jaderný arzenál, vzbudil obavy. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella je nutné brát Putinovy hrozby vážně. Objevují se ovšem i názory, podle nichž by použití jaderných zbraní znamenalo smrt ruského prezidenta.
Borrell sdělil, že podle jeho názoru válka dosáhla bodu, kdy se může všechno změnit. „Určitě je to nebezpečný okamžik, protože ruská armáda byla zatlačena do kouta, a Putinova reakce – vyhrožování použitím jaderných zbraní – je velmi špatná,“ řekl šéf unijní diplomacie pro BBC.
Vysoký činitel EU se také domnívá, že je třeba najít diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině, které zachová suverenitu a územní celistvost země. „Jinak můžeme válku ukončit, ale nebudeme mít mír a budeme mít další válku,“ myslí si Borrell a dodává, že pokud Putin hovoří o použití jaderných zbraní, je třeba být na pozoru. „Když lidé říkají, že to není blufování, musíte je brát vážně,“ vysvětlil španělský politik.
Peter Duncan si však myslí, že je ruský prezident izolován od reality, a pokud by se pokusil využít nukleární zbraně, nemusel by to přežít. „Myslím, že pokud by Putin skutečně začal používat jaderné zbraně, je zcela pravděpodobné, že by to ministr obrany Šojgu a náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Gerasimov odmítli, a pak by museli proti Putinovi zakročit a zabít ho,“ říká profesor z UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES).
„Důvodem by bylo jejich neuposlechnutí rozkazu. Ne že by bylo tak snadné Putina zabít, na to by museli získat lidi z FSB, kteří by jim pomohli prezidenta zabít,“ cituje Duncana Daily Mirror.
Kanál General SVR Telegram tvrdí, že se mobilizací špatně vycvičených záložníků Putin dopustí fatální chyby, vedoucí k obrovskému počtu obětí na ruské straně. Ty navíc nepomohou v dosažení cílů. Podle informací z Kremlu, které však nelze ověřit, Putin dlouhodobě obchází běžnou velitelskou strukturu včetně ministra obrany Sergeje Šojgua a vojenskou taktiku konzultuje pouze se svými oblíbenými generály.
Přestože z Ruska zaznívají hlasy o nepravděpodobném použití jaderných zbraní, na pozoru se mají i Spojené státy americké. „Je to nebezpečný precedens, když Putin používá tento druh rétoriky v kontextu války, kterou uvnitř Ukrajiny zjevně prohrává,“ řekl BBC mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby. „Musíme tyto hrozby brát vážně a děláme to. Nevidíme žádné náznaky toho, že bychom v tuto chvíli museli měnit náš strategický odstrašující postoj,“ dodal.