Ruské úřady nadále rozvíjejí „ukrajinskou“ verzi teroristického útoku v hudebním sále Crocus City Hall. Podle komentátorů je právě tato verze nejméně pravděpodobná a obsahuje takové vnitřní rozpory, že ji nelze brát vážně.
„Situace jistě poněkud připomíná příběh počátku ruské invaze na Ukrajinu. Američané vypouštějí na veřejnost to, co vědí o přípravách invaze. To dostává ruské úřady do poněkud patové situace. Invaze se neuskuteční v termínu, který tvrdí americké zdroje. Což tak trochu vyvrací jejich platnost. Ale o něco později k ní dojde přesně podle předpovědi. To je zvláštní,“ píše politolog Kirill Rogov. Připomíná tak, že Spojené státy varovaly před hrozbou teroristického útoku své občany i ruské úřady. Kreml ale varování odmítl a Vladimir Putin ho dokonce označil za provokaci a vydírání.
Politolog se ale zaměřuje především na pochybná tvrzení ruských orgánů. Ty teď přišly s tím, že na teroristy čekal v Kyjevě jakýsi Sajfullo.
„Všichni čtyři podezřelí (32letý Dalerdžon Mirzojev, 30letý Rachabalizoda Murodali, 25letý Šamsidin Fariduni a 19letý Muhammadsoobir Faizov…) uvedli, že jim pokyny dával jistý Sajfullo. Řekl jim, aby po útoku zamířili na Ukrajinu, kam se měli přepravit mezerou v minovém poli na rusko-ukrajinské hranici. Vyšlo také najevo, že Sajfullo slíbil každému z teroristů jeden milion rublů. Peníze měli teroristé obdržet v Kyjevě,“ píše ruský web Lenta.ru.
Podle Kirilla Rogova má oficiální kremelská verze teroristického útoku jedno mimořádně slabé místo. Podle této verze měli teroristé přijet autem do Crocus City, půl hodiny zabíjet všechny kolem sebe a pak v klidu nasednout do stejného auta a odjet do Kyjeva.
„Je snadné odhadnout pravděpodobnost, jak se se stejným autem lze v reáliích dnešního Ruska dostat z Moskevského okruhu na ukrajinskou hranici. Je to přesně NULA. Pravděpodobnost 0 procent, že vy, kteří jste spáchali na Moskevském okruhu vysoce prestižní teroristický útok, budete moci nasednout do stejného auta a dostat se na ukrajinskou hranici. Tečka… Nyní se tedy ukazuje, že tajemný Sajfullo, který operaci naplánoval, předpokládal, že se jeho svěřencům podaří dostat se na ukrajinské hranice stejným autem. Nebo snad ne? A záměrně je o tom přesvědčil, aby je chytili ruští strážci zákona, uřízli jim ucho a dozvěděli se o jeho existenci? To je ale mazaný,“ komentuje pravděpodobnost ruské verze Rogov.
Problémem celého příběhu je podle něj to, že dopadení „teroristé“ jsou identifikováni na základě oblečení a poznávací značky auta. Ale „i třeťáka, který plánuje ukrást zmrzlinový pohár, by jistě napadlo, že nejrychleji ho identifikuje číslo auta a oblečení“. „Na druhou stranu, kdyby se teroristé převlékli a nasedli do jiného auta, jak by ruské orgány činné v trestním řízení přesvědčily ruskou veřejnost, že jde o tytéž osoby?“
Pochybnosti o ruském výkladu události se objevují od samého začátku. Ta první se týkala už faktu, že bezpečnostní složky měly příslušníky pět minut od místa útoku, ale dorazily na místo až nejdříve hodinu po začátku útoku. Zadržení muži také na sobě nesou jasné známky mučení, takže o jejich výpovědích vznikají značné pochybnosti.