Pokud by se Trump rozhodl vystoupit z NATO, nic ho nezastaví. Senátoři proto jednají

uawire.org

Vlajky NATO (vpravo) a USA | FOTO: uawire.org

Hrozba vystoupení Spojených států ze Severoatlantické aliance, se všemi dalekosáhlými důsledky pro stabilitu ve světě, přiměla jednat skupinu amerických zákonodárců. Osm senátorů z řad republikánů i demokratů navrhuje zákon, který by prezidentům značně omezil možnost vystoupit z NATO. Iniciativa se objevuje nedlouho poté, co list New York Times napsal, že současný šéf Bílého domu Donald Trump loni několikrát pohrozil odchodem z aliance.

 

Předloha se objevila v Senátu už v loňském roce, nikdy se ale nedostala na pořad jednání. Nyní ji senátoři předkládají znovu. Pod návrh, který obsahuje ustanovení, že prezident může vystoupit z NATO případně blok zcela zrušit jen se souhlasem dvou třetin senátorů, se podepsali čtyři republikáni a čtyři demokraté.

NATO se mezi americkými zákonodárci těší velké podpoře. Aliance je tématem, které dokáže spojit i jinak znesvářené republikány a demokraty neschopné se dohodnout na jiných zásadních otázkách. „S tím, jak rostou ruské podvratné aktivity v regionu a za jeho hranicemi, je NATO důležitější než kdy dříve. Pro naši národní bezpečnost a pro bezpečnost našich spojenců v Evropě je klíčové, aby Spojené státy zůstaly zapojené a hrály v NATO aktivní roli,“ uvedl například republikánský senátor Marco Rubio.

„Opakované hrozby prezidenta Trumpa, že vystoupí z NATO, jsou nebezpečné. Spojenci bojují po boku našich vojsk od II. světové války a prezident Trump znevažuje tyto národy,“ upozornil pak hlavní předkladatel návrhu, demokratický senátor Tim Kaine. Není bez zajímavosti, že pod dokumentem je i podpis Trumpova spojence v horní komoře Lindseyho Grahama. Senátní návrh tak dokládá přetrvávající rozpory mezi prezidentem a částí republikánských zákonodárců.

Pokud by se senátorům podařilo zákon prosadit, pro partnery v NATO by to ze strany USA bylo jasné ujištění o loajalitě. V současné době je totiž pouze na prezidentovi, zda bude americké angažmá v NATO pokračovat. Zatímco k přistoupení k mezinárodní smlouvě potřebuje souhlas horní komory, v případě odstoupení to neplatí. Fakticky to znamená, že pokud by se Trump rozhodl smlouvu rozvázat, bylo by prakticky nemožné ho zastavit.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner