Pokud chce Vondráček koordinovat zahraniční politiku, ať usměrní Zemana

Radek Vondráček   (ČTK/Roman Vondrous)

Radek Vondráček | FOTO: ČTK/Roman Vondrous

Předseda Sněmovny Radek Vondráček z Babišova hnutí ANO projevil velkou starost, jestli je naše zahraniční politika dostatečně důkladně zanalyzovaná a jestli si náhodou politici ve skutečnosti nevyřizují účty s čínskou ambasádou. To si poněkud naběhl.

Vondráček si na Twitter napsal: „Mrzí mě, že jsme se o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan nestihli poradit s ostatními ústavními činiteli a že jí nepředcházela důkladná zahraničněpolitická analýza. Nemohu se ubránit dojmu, že skutečným motivem je vyřizování si účtů se zdejší čínskou diplomacií.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Radek Vondráček by měl obrátit svou pozornost jiným směrem, když ho tak zajímá koordinace naší zahraniční politiky. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) není ta správná osoba pro jeho výčitky. Předně by měl adresovat své připomínky hlavě státu Miloši Zemanovi. Ten si provozuje svou vlastní zahraniční politiku nonstop. Zřídil si na to skoro své vlastní paralelní „ministerstvo zahraničí“ s Rudolfem Jindrákem, který nastoupil na ministerstvo zahraničí ještě za Bohuslava Chňoupka, Martinem Nejedlým, který má podivné mezery v životopise, a Vratislavem Mynářem bez bezpečnostní prověrky. Zeman vyslal do Pekingu podivnou delegaci ve složení Mynář, Nejedlý a Jaroslav Tvrdík. Tvrdík je pročínský lobbista a když dojednává nějaké kšefty, nemůže současně stát na straně byznysu i státu. O tom, že tam jedou, nevědělo ani ministerstvo zahraničí, ani premiér. Prostě se najednou vynořili mezi soudruhy a něco tam dojednávali.

Zeman opakovaně poškozuje pověst republiky svými výroky, kdy tupí výzvědné služby vlastního státu. Jeho občasný mluvčí Jiří Ovčáček sprostě napadá druhého nejvyššího ústavního činitele na Twitteru. Co by chtěl Vondráček koordinovat? Jaroslav Kubera po jeho posledním setkání ústavních činitelů žil už jen několik dní. Nikdo už nesmaže podezření, že stres způsobený nátlakem čínské ambasády a její páté kolony na Hradě k té náhlé smrti přispěl. Podsouvat někomu, že si vyřizuje účty se „zdejší čínskou diplomacií“, je podivné. Jaké účty? S Číňany tady nikdo žádné nevyřízené účty nemá. Oni jen mluví do věcí, do kterých jim nic není. Dát jim najevo, že by mohli poněkud brzdit, protože nejsme jejich provincie, je normální reakce.

Nebylo by jednodušší, kdyby předseda Sněmovny rovnou řekl, že by se všechno mělo koordinovat s čínskou ambasádou? Tedy že bychom se tam měli zeptat, co smíme a co bychom měli? Strašně by se to všechno urychlilo a ušetřili bychom si tyhle zastírací řeči.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]