Pokud Čína zaútočí na Tchaj-wan, budeme ho bránit, řekl Biden. Bílý dům slova mírní

Americký prezident Joe Biden. (commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes)

Americký prezident Joe Biden. | FOTO: commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes

Americký prezident Joe Biden na setkání s novináři řekl, že pokud Čína zaútočí na Tchaj-wan, budou ho Spojené státy bránit. Jeho prohlášení představuje výrazný odklon od dosavadní zahraniční politiky USA. Bílý dům později slova hlavy státu mírnil s tím, že nepředstavují odklon od uznávání politiky tzv. jedné Číny.

Jak připomíná britská BBC, Spojené státy na jednu stranu přijaly zákon, v němž se zavazují, že Tchaj-wanu v případě napadení přispěchají na pomoc, ale norma je psána ve smyslu strategické dvojakosti. To znamená, že v části, v níž se udává, co přesně by Spojené státy udělaly, pokud by Čína na ostrovní stát, který neuznává, zaútočila, je zákon schválně vágní a nejasný.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Na události pořádané CNN se jeden z účastníků na amerického prezidenta obrátil s tím, že podle čerstvých zpráv Peking otestoval hypersonickou (nadzvukovou) raketu. A zeptal se Bidena, zda přísahá, že Tchaj-wan ochrání. A co udělá pro to, aby USA udržely krok s pokroky čínské armády. Na první část otázky Biden přisvědčil a řekl, že se není třeba obávat toho, „jestli oni zesílí,“ protože „Čína, Rusko i zbytek světa ví, že my máme nejsilnější vojsko v historii světa.“

Vzápětí se moderátor CNN Anderson Cooper Bidena ještě jednou zeptal, zda Spojené státy přispěchají Tchaj-wanu na pomoc v případě, že na něj Čína zaútočí. „Ano, zavázali jsme se k tomu, že to uděláme,“ zopakoval americký prezident. Mluvčí Bílého domu ovšem později slova svého šéfa mírnil, když pro některá média uvedl, že Spojené státy nijak nemění svůj zahraničněpolitický postoj. USA nemají s tchaj-wanskou vládou žádné oficiální diplomatické styky, zároveň ale Washington na ostrov prodává zbraně na základě závazku, že musí tamějším lidem zajistit prostředky k vlastní obraně. Spojené státy udržují diplomatické kontakty pouze s Pekingem a zároveň oficiálně uznávají postoj asijské mocnosti, že existuje jen jedna jediná čínská vláda, tedy tzv. politiku jedné Číny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]