Pokud jen nekývete, nedá se s ním dohodnout. Zákulisí schůzky opozice s Babišem

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Čtvrtečnímu zrušení nouzového stavu předcházelo hned několik schůzek lídrů opozičních stran s předsedou vlády Andrejem Babišem. Společné slovo i po předložení svých návrhů opozice ale nenašla. Z jejích následných vyjádření si můžeme utvořit přibližnou podobu, v jaké atmosféře jednání probíhala.

„Nekřičel. Hlas na nás zvyšovala řada ostatních, premiér ne. Zbytek je přesný. Navíc řekl, že když nouzový stav nebude prodloužen, tak rozhodně nepodá demisi, protože – ač vlastně vláda neexistuje – on nikdy neodstoupí,“ popsala část schůzky předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

archiv

„Opravdu si ještě někdo myslí, že se s tímhle člověkem dalo včera na něčem dohodnout? Teda pokud jen nekývete, jako to je zvykem v jeho poslaneckém klubu,“ dodala.

Na schůzce podle ní nijak neoplýval aktivitou. Kdykoli opozice přinesla na stůl konkrétní návrhy na jejich vlastní možné řešení krize, které má koalice SPOLU v rámci svého Anticovid týmu podle Adamové podložené právními analýzami, ignoroval je. „Probíhá to následovně: říkáte mu konkrétní návrhy a požadavky a on vám začne povídat o tom, jak jsou ti a oni neschopní a zakončí to slovy ‚tak mi řekněte vaše požadavky‘. Jako kdyby každý mluvil jinou řečí,“ podotkla.

Detaily schůzky pak popsala i během projevu v jednacím sále. „Vláda potřebuje nouzový stav, ale opozice se domáhá toho, aby se o tom s ní vůbec někdo bavil. Z toho plyne jediné, že vláda nemá zájem o to, aby kdokoli podpořil nouzový stav,“ sdělila. Na schůzce dokonce měl padnout návrh na prodloužení nouzového stavu, za jasně daných podmínek, o týden nebo dva. A aby se na něm shodly všechny politické subjekty. S tímto návrhem však podle slov Tomia Okamury nesouhlasilo jeho hnutí SPD.

Předseda občanské demokracie Petr Fiala nebyl v detailech schůzky tolik sdílný. „Nemám ve zvyku komentovat obsáhle to, co kdo řekl na uzavřených jednáních, zpravidla jsem zvyklý, že všichni sdělují pouze ten výsledek toho jednání,“ řekl, nicméně vrátil se k Okamurovým výrokům.

„Není to pravda. Tak ta jednání neprobíhala. K dohodě jsme blízko nebyli a SPD nehrála tak klíčovou roli, jak se snažil veřejnosti pan předseda sdělit,“ okomentoval průběh jednání během svého proslovu při jednání sněmovny.

Schůzka, která měla změnit odmítavý názor opozice k nouzovému stavu, nedopadla dobře. Premiér Andrej Babiš totiž na ni nepřinesl žádné vlastní návrhy dalšího vývoje. Jediný jeho kompromis, který vznesl ve sněmovně, spočíval v prodloužení nouzového stavu alespoň do konce února. „Dejte nám dva týdny nouzového stavu navíc. Vláda se zaváže vůči opozici, že přijmeme konkrétní závazky,“ řekl při svém vystoupení na plénu sněmovny. Jenže tento slib opozici nepřesvědčil. A další již nepřišly.

Slova opozičních lídrů narušuje Babišova dlouhodobě proklamovaná slova o tom, že je ochotný jednat s každým, kdo mu napíše. Po pátečním setkání s prezidentem navíc premiér přiznal, že už s opozicí o nouzovém stavu jednat nebude. Namísto toho se v úterý setká se zpěvákem Danielem Landou, se kterým chce řešit jeho názor na rozvolňování.

„Lidé se diví, že opozice odmítla prodloužit nouzový stav. Marian Jurečka uháněl premiéra snad od neděle. Koalice SPOLU od začátku týdne vyzývala k jednání a domluvě. Andrej Babiš neměl zájem o naše návrhy, sám plán nemá. Ale na Daniela Landu čas má. Třeba nový ministr zdravotnictví,“ okomentoval premiérovy priority europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner