Pokud má Seznam důkazy, může to spustit tsunami, která smete vládu i prezidenta

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Podání trestního oznámení na novináře serveru Seznam Zprávy a žaloba o deset milionů korun je nevídaným sporem mezi politikem a médii. Jan Hamáček chce očistit své jméno, redaktoři zase trvají na svých zjištěních. Situace je napjatá, a pokud se skutečně prokáže, že vicepremiér handloval s Ruskem, mohlo by to mít nedozírné následky.

Hamáček v tom totiž zdaleka není sám. Každý, kdo mu vyjádřil podporu nebo prohlásil, že mu věří, je do kauzy zapojen. Nehledě na to, že pokud se ministr vnitra skutečně chystal vyměnit citlivé informace za dávky vakcíny Sputnik V, nedělal to sólo, ale musel informovat i další lidi.

Minimálně by o chystaném obchodu věděl prezident, ten by pak patrně obeznámil i premiéra. A právě je by měla zasáhnout vlna odporu ze strany opozice a také veřejnosti. Pokud by totiž Seznam představil neprůstřelný důkaz o Hamáčkově kolaboraci, musel by být vyvinut okamžitý tlak na rozpuštění sněmovny a zbavení prezidenta funkce.

Tisková konference - představili jsme Týdeník FORUM (Zbyněk Pecák)

Už by nebyl čas na debaty o tom, jaká vláda by nastoupila, pokud by ta Babišova neměla důvěru poslanecké sněmovny. Jestli vicepremiér skutečně hodlal udělat to, co tvrdí reportéři Seznamu Janek Kroupa a Kristina Ciroková, jednalo by se o stejně důležitou věc, jakou je samotný útok agentů GRU na muniční sklad ve Vrběticích.

Navíc by bylo naprosto jasné, že naši zemi chtěli prodat Rusku lidé, kteří by měli dbát na zájmy našich občanů. Pokud by se v poslanecké sněmovně i tak našly politické subjekty, které by byly ochotny držet vládu ANO a ČSSD u moci, definitivně by občanům ukázaly, že jim nejde o české zájmy a jsou ochotny zemi zaprodat východní mocnosti.

Stejně jako Hamáček ovšem riskuje i server Seznam Zprávy. Nejde totiž jen o deset milionů korun, ale především o pověst, kterou by už nikdy nedokázal napravit. Stejně tak by utrpěla i práce Jiřího Kubíka, šéfredaktora serveru, který se za Janka Kroupu postavil a trvá si na tom, že reportáž je pravdivá. Těžko by se pak Kubíkovi dala věřit zjištění, která měl například v případu únosu Andreje Babiše mladšího. 

Tak či tak, celá situace patrně skončí koncem. Buď koncem politické kariéry Jana Hamáčka, Andreje Babiše a Miloše Zemana, nebo koncem důvěryhodnosti serveru Seznam Zprávy. Obě varianty jsou pro české občany znepokojivé. Vlastizrada či ovlivněné uznávané médium jsou totiž velkou hrozbou pro každého z nás.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]