Pokud nás cíleně promořují, měli nám to říct

Ilustrační foto (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Ve čtvrtek upozornil sociolog a blogger PhDr. Vojtěch Bednář na existenci velmi zvláštního dokumentu na webu České společnosti intenzivní medicíny. Přečetl jsem si jej s velkými a stále sílícími rozpaky. Pokud však na něco přijdete v noci na pátek, těžko můžete chtít po mluvčích, aby vám odpověděli ještě ten den. Takže odpověď v tomto článku nehledejte, jenom v něm upozorňuji, jaké otázky jsem zaslal na Ministerstvo zdravotnictví.

Podíval jsem se na server csim.cz – odkaz v dokumentu, na který doktor Bednář upozornil. A udělalo se mi šoufl.

https://csim.cz/wp-content/uploads/2020_PP_07_CSARIM_CSIM_COVID_pasivni_imunizace_final_120420_oprava.pdf

Soubor byl vytvořen 12. dubna 2020.

Mezioborové stanovisko

(evidenční číslo ČSARIM: 7/2020) Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), ČLS JEP Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM), ČLS JEP

Opatření vedoucí ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění covid-19 (tzv. Přirozená imunizace)

Vzhledem k probíhající diskuzi v médiích k otázce konceptu „postupné imunizace“ populace ČR a opakující se požadavek typu „ … problematika musí projít odbornou diskuzí“ formulovala Klinická skupina COVID (dále jen KS COVID) ustanovená Ministerstvem zdravotnictví (MZ) ČR (Příkaz ministra č. 15/2020) svůj názor k předmětné problematice. Postoj KS COVID byl využit pro vypracování společného stanoviska ČSARIM a ČSIM. Předsedové uvedených společností se dohodli na publikování stanoviska jako společného dokumentu.

Společné stanovisko: Postupné prosazování systémových opatření navrhovaných MZ a vedoucích ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění COVID-19 (tzv. přirozená imunizace) považujeme za odborně správný postup a předpoklad obnovení ekonomiky a normálního života občanů. b) Udržování protiepidemických opatření snižujících riziko expozice COVID-19 má význam zejména u rizikových skupin obyvatel.“

Neplatné?

Večer, přesněji v noci, jsem se chtěl podívat na server znovu a nalezl jsem tentýž dokument, ovšem s tučným nápisem NEPLATNÉ.

https://csim.cz/wp-content/uploads/2020_PP_07_CSARIM_CSIM_COVID_pasivni_imunizace_final_120420_oprava-1.pdf

Tento soubor byl vytvořen 11. února 2021. Znamená to tedy, že mezi dubnem 2020 a 11. únorem 2021 prosazovala naše vláda „přirozenou imunizaci“? A tak jsem zaslal dotazy jak na Ministerstvo zdravotnictví, tak České společnosti intenzivní medicíny, na jejímž serveru jsou oba dokumenty zveřejněny.

Dotazy ministerstvu

– jak se prosím toto stanovisko promítlo do konkrétních protiepidemických kroků ministerstva zdravotnictví a vlády

– dokdy prosím platilo, bylo-li bráno v potaz?

– jaké stanovisko jej prosím nahradilo (existuje-li)?

Mgr. Barbora Peterová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví, byla tak laskavá a poslala odpověď už dnes: „Vážený pane redaktore, jedná se o nezávislé stanovisko odborné společnosti. Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o tom, že by bylo či mělo být nahrazeno, odpovídat na tento dotaz nám nepřísluší (viz první věta).“

A večer ještě dorazil další email:

Dobrý večer,

 Vámi citované stanovisko vzniklo v dubnu 2020 během 1. vlny pandemie,  ale již po letních prázdninách s nástupem 2. vlny bylo jasné, že  správnou cestou je vakcinace a ochrana rizikových skupin obyvatelstva.

 Proto Odborné společnosti názor změnily a Stanovisko stáhly. Nevím, kde  jste sehnal nepravdivou informaci, že ještě v březnu 2021 na stránkách  ČSIM Stanovisko viselo coby platný dokument.

 Zdravím,  prof. Šrámek, předseda výboru ČSIM.

Moje odpověď:

Vážený pane profesore, srdečně děkuji za odpověď. Stanovisko, které cituji, je veřejně přístupné na vašem serveru na tomto odkazu:

https://csim.cz/wp-content/uploads/2020_PP_07_CSARIM_CSIM_COVID_pasivni_imunizace_final_120420_oprava.pdf

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]