Pokud nebudou rubly, nebude plyn, prohlásil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že podepsal dekret o novém postupu pro platby za ruský plyn ze znepřátelených zemí. „Protistranám z těchto nepřátelských zemí nabízíme jasný a transparentní systém. Aby mohli nakupovat ruský zemní plyn, musí si otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se bude od zítřka, tedy od 1. dubna letošního roku, platit za dodávky plynu,“ uvedl ruský diktátor ve svém projevu na zasedání o leteckém průmyslu. Dodal, že Moskva by nedodržení těchto pravidel považovala za porušení a zastavila by stávající smlouvy.

Jak prezident vysvětlil, zmrazení ruských aktiv v zahraničí ukázalo, že západní země používají své finanční systémy jako zbraň. „Dodali jsme naše zdroje, v tomto případě plyn, evropským spotřebitelům. Dostali ho, zaplatili nám v eurech, která pak sami zmrazili. V tomto ohledu tak máme všechny důvody se domnívat, že jsme část plynu do Evropy dodali prakticky zdarma,“ zdůraznil Putin.

Eric Drooker

Z textu dokumentu je zřejmé, že pouze Gazprom dodává suroviny prostřednictvím plynovodů. Gazprombank byla jmenována bankou oprávněnou otevírat rublové účty. Již 23. března Vladimir Putin oznámil, že platby za dodávky plynu do zemí, které na Rusko uvalily sankce, budou převedeny na rubly. Objemy a ceny se nezmění. Moskva tak reagovala na rozsáhlá omezení po zahájení vojenské operace na demilitarizaci Ukrajiny a zmrazení devizových rezerv Západu ve výši zhruba 300 miliard dolarů.

Jako první na tuto iniciativu zareagovaly země G7. Převod plateb v rublech označily za jednostranné porušení smluvních podmínek. Možnost platit za dodávky ruského paliva v rublech odmítl i nejvyšší výkonný orgán Evropské unie – Evropská komise. Totéž bylo samostatně konstatováno v Rakousku, Německu, Řecku, Bulharsku, Francii a některých dalších zemích EU.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak řekl, že Rusko nehodlá dělat charitu: „Pokud se nebude platit v rublech, nebude ani plyn.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články