Pokud padne Ukrajina, padne celá Evropa. Zelenskyj promluvil před plným Václavákem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil k Václavskému náměstí (FORUM 24)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil k Václavskému náměstí | FOTO: FORUM 24

Na Václavském náměstí se dnes opět sešli lidé na podporu Ukrajiny. Živě k nim promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se připojil přes telemost. Kromě Prahy byl slyšet také na náměstí ve Frankfurtu, Paříži, Bratislavě, Lyonu, Tbilisi, Vilniusu nebo ve Vídni. Z tříminutového výstupu věnoval jednu minutu ticha obětem války. Zelenskyj po vypuknutí ruské invaze neopustil svou zemi, zůstává v Kyjevě a stal se ukrajinským symbolem odporu.

„Chtěl bych vás vyzvat, abyste nebyli potichu. Abyste vyšli do ulic a podpořili Ukrajinu,“ prohlásil Zelenskyj. „Pokud padne Ukrajina, padne i celá Evropa. Jestliže zvítězíme, a já jsem si jist, že zvítězíme, bude to vítězství pro celý demokratický svět, bude to vítězství pro svobodu, vítězství světla nad tmou, svobody nad otroctvím,“ pokračoval ukrajinský prezident.

()

Všichni, kdo se v evropských městech zúčastnili demonstrací, se podle Zelenského stali Ukrajinci. „Vy všichni jste dnes Ukrajinci a já vám za to děkuji,“ vzkázal ukrajinský prezident, který tak parafrázoval výrok amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho při návštěvě Berlína v roce 1963.

Zelenskyj v proslovu vyzdvihl vojáky, lékaře i ty, kteří se starají o děti zasažené ruskou invazí, jež byla zahájena před osmi dny. „Toto je srdce Ukrajiny, které stojí proti zlu,“ řekl. Minutou ticha uctil památku vojáků, hasičů a policistů, kteří padli v boji za svou zemi a vykonali hrdinské skutky. Další minutu ticha pak věnoval památce stovkám obětí z řad civilního obyvatelstva, které zahynuly při ruských útocích a obětovaly životy za vlast.

Akce spolku Milion chvilek na podporu Ukrajiny, napadené ruskou armádou, začala vpodvečer na Václavském náměstí v Praze. Účastnily se jí tisíce lidí, zaplněná byla asi polovina náměstí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přes telemost promluvil kolem půl sedmé.

Účastníci akce měli desítky vlajek Ukrajiny i Evropské unie. Na transparentech je často napsáno „Sláva Ukrajině“, jiné kritizují ruského prezidenta Vladimira Putina. Podobné akce se dnes konají i v dalších městech Evropy, například ve Frankfurtu, Paříži, Bratislavě, Lyonu, Tbilisi, Vilniusu nebo ve Vídni. Organizátoři pražské události se snaží přes telemost spojit i s nimi.

Kompletní přepis projevu prezidenta Volodymyra Zelenského Evropanům:

Přeji vám hodně zdraví, lidé Evropy. Přesně tak se zdraví mezi sebou naši bojovníci, naši lidé, naši hrdinové světla.

Ti, kteří chrání naše domovy, naši svobodu, naši Evropu, naši ukrajinskou Evropu, která je částí vaší rodiny. Takto se od nedávna zdravíme my všichni. Občané Ukrajiny. Nejenom bojovníci, ale i všichni lidé bránící Ukrajinu. Kdo chrání Ukrajinu před agresí a před obrovskou válkou ze strany Ruska proti nám, proti každé naší rodině.

(ČTK)

Dnes my všichni bojovníci bráníme svou zemi. Každý je na svém velice důležitém místě – bojovníci jsou se zbraní v první linii, lékaři jsou se skalpely v polních nemocnicích a děti nás chrání svými úsměvy a slzami. Tohle je naše srdce, srdce Ukrajiny. Jediná naše motivace.

Mám tři minuty na svůj projev. První minutu ticha bych chtěl věnovat jako vzpomínku a úctu všem zemřelým bojovníkům, zpravodajským službám, policii, průzkumníkům, hasičům. Všem, kteří položili svůj život. Ti, co jsou mezi námi, ale my je nevidíme. Prosím o uctění jejich památky minutou ticha.

Druhou minutu ticha, bych chtěl věnovat k uctění všech civilistů – dospělých i dětí, desítkám a stovkám těch, kteří obětovali svůj život, ale nevěděli o tom. Prosím o uctění jejich památky minutou ticha. Děkuji.

Třetí minutu ticha, bych chtěl věnovat vám, lidem Evropy. Nemlčte, běžte do ulic. Podpořte Ukrajinu, potřebujeme to. Podpořte naši svobodu, protože toto vítězství je vítězství nejen nad ruskou armádou, ale i vítězství světla nad temnotou. Je to vítězství dobra nad zlem, vítězství svobody, nad tím, co se děje dnes u nás na území Ukrajiny. Nemlčte, podpořte Ukrajinu. Protože jestli Ukrajina nevydrží, nevydrží celá Evropa. Jestli Ukrajina padne, padne celá Evropa.

A jestli zvítězíme, a mám jistotu ve svých lidech a ve vás, tak to bude obrovské vítězství demokracie a vítězství svobody, a to bude, když se minuty ticha stanou roky rozkvětu.

Evropo, buď tak silnou, jako je Ukrajina. Sláva Ukrajině. Vilnius, Frankfurt, Tbilisi, Bratislava, Praha, Lion, Paříž – každý z vás je dnes Ukrajinec. Děkuji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]