Sportovní arbitrážní soud CAS v Lausanne zamítl odvolání Ruského olympijského výboru (ROC) proti pozastavení členství v Mezinárodním olympijském výboru (MOV). Rusové byli suspendováni loni v říjnu v reakci na jejich jednohlasné schválení přijmout za své sportovní organizace z okupovaných území Ukrajiny, tedy Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti. Tím podle MOV došlo k jasnému porušení olympijské charty. Teď tedy Rusové prohráli definitivně.
Podle mínění MOV Rusko jasně porušilo olympijskou chartu, neboť svazy z okupovaných území stále spadají pod Ukrajinský olympijský výbor, jelikož v tomto případě územní celistvost definuje právě olympijská charta. Rusko tak od MOV nedostalo a v budoucnu ani nedostane žádné finance na svoji činnost. Po rozsudku má nyní Ruský olympijský výbor poslední šanci – případné odvolání se k federálnímu švýcarskému soudu.
MOV zároveň znovu zopakoval, že suspendace ruského výboru nemá vliv na možnou účast ruských sportovců na olympiádě ve Francii. Po invazi sice MOV vyzval k vyloučení Rusů a Bělorusů, kteří je v invazi na Ukrajinu podporovali, z olympijských soutěží, ale zároveň vyhlásil, že Rusové jako jednotlivci mohou za určitých podmínek v Paříži startovat jako neutrální sportovci bez možnosti nástupu pod ruskou vlajkou či za zvuků ruské hymny.
Ruský olympijský výbor se bránil, že stanovená kritéria jsou ponižující, a ruské sportovce, kteří by je chtěli splnit, odmítá jakkoliv podporovat.
„Podle očekávání byl tento případ projednán v rekordně krátkém čase, na rozdíl od jiných stížností Ruského olympijského výboru, s nimiž CAS pracoval více než rok a půl,“ postěžovali si Rusové a Mezinárodní sportovní arbitrážní soud osočili ze ztráty objektivity „ve vztahu ke všemu, co se týká Ruska“. Podle nich soud působí jako politický nástroj, nikoliv jako instituce spravedlnosti.
Ruský olympijský výbor se rozčiloval, že „CAS téměř doslovně přepsal argumenty MOV jako odůvodnění svého rozhodnutí a četné právní argumenty uvedené v odvolání ROC jednoduše ignoroval“. Ruští funkcionáři tak nabyli přesvědčení, že arbitráži v Lausanne nešlo o nic jiného než o pouhé potvrzení, že ruský olympijský tým, ruští sportovci a funkcionáři se nesmějí účastnit pařížské olympiády. Rozhodnutí soudu je podle nich jen dalším z mnoha důkazů, že před pařížskými hrami nabyla diskriminace ruských občanů „nebývalých rozměrů“.
MOV podle Rusů také neustále mění kritéria tak, aby počet případně pozvaných ruských účastníků minimalizoval. O minimalizaci počtu takových sportovců se však stará Ruský olympijský výbor sám, neboť deklaruje, že vylučuje „jakoukoli možnou interakci ROC se sportovci, v jejichž případě by MOV uznal, že splňují kritéria tzv. neutrality“, a zároveň naznačuje, že případné přijetí podmínek MOV by mohlo pro takové sportovce skončit žalobou pro trestný čin.
„Profilové komise a aparát ROC při pečlivé analýze současných podmínek přijímají vyčerpávající opatření, aby Všeruské sportovní federace řádně informovaly o možných právních a jiných negativních důsledcích takového souhlasu,“ vyhrožují funkcionáři ruským sportovcům, kteří by se olympiády chtěli zúčastnit.