Pokud Putin použije jaderné zbraně, zničíme celou ruskou armádu, varuje šéf unijní diplomacie

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit (European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit | FOTO: European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Neustálé ruské výhrůžky použitím jaderných zbraní na Ukrajině mění rétoriku vysoce postavených evropských politiků. Naposled na sebe s ostrým vzkazem pro Vladimira Putina upozornil Josep Borrell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. 

Španělský socialistický politik zareagoval ve svém čtvrtečním vystoupení na akci Evropské diplomatické akademie v Bruggách na stále častěji zmiňovanou jadernou reakci ze strany Ruské federace. „Existuje jaderná hrozba a Putin říká, že neblafuje. No, blafování si nemůže dovolit,“ uznal podle zprávy serveru Euronews Borrell.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Překvapivá ovšem byla následná slova šéfa unijní diplomacie, který vždy především apeloval na to, že by členské státy EU měly pomáhat okupované zemi.

„Musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu, Evropská unie a členské státy, Spojené státy a NATO také neblufují,“ sdělil ostře Borrell.A jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď – ne jadernou odpověď, ale tak silnou odpověď z vojenské strany, že ruská armáda bude zničena,“ dodal.

V současné napjaté situaci je podpora EU nutná, protože se patrně odkládá otázka přijetí Ukrajiny do NATO. Je totiž zřejmé, že v takový moment bychom se třetí světové válce nevyhnuli. „Kyjev si je dobře vědom, že takový krok by znamenal zaručenou eskalaci třetí světové války,“ řekl státní tiskové agentuře TASS zástupce tajemníka ruské Rady bezpečnosti Alexandr Venediktov. „Sebevražednou povahu takového kroku chápou i samotní členové NATO.“

Americký ministr obrany Lloyd Austin tak sice říká, že USA jsou odhodlány bránit každý centimetr území NATO, ale to se patrně Ukrajiny jen tak týkat nebude.

()

K možnosti vojenské podpory Ukrajiny se na nedávné tiskové konferenci vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je obranná aliance. NATO je tu proto, aby zabránilo konfliktu, aby zabránilo válce. A proto jsme posílili naše možnosti odstrašení, abychom Rusku vyslali velmi jasný signál, že jsme tu proto, abychom chránili a bránili všechny spojence,“ sdělil šéf NATO. „Samozřejmě víme o spekulacích o použití jaderné zbraně s malým účinkem na Ukrajině a jasně jsme Rusku sdělili, že to bude mít pro Rusko vážné důsledky. Rusko ví, že jadernou válku nelze vyhrát, nikdy se nesmí vést,“ dodal.

Ostrý vzkaz zazněl i z Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman se totiž domnívá, že v případě použití taktických jaderných zbraní by nejen evropské státy měly reagovat razantní vojenskou odpovědí. „A ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace na ukrajinském území jaderné zbraně použije, bude reakce nikoli pouze diplomatická, ale i vojenská se všemi důsledky, které to může mít,“ sdělil Zeman při návštěvě katarského emíra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články