Pokud Rusko prohraje, bude se mstít a bude další válka, říká ukrajinský analytik

Vladimir Putin (The Presidential Press and Information Office / wikimedia commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin | FOTO: The Presidential Press and Information Office / wikimedia commons / CC BY 4.0

Politický analytik Oleksandr Solonko se ve svém textu publikovaném na webu Ukrajinské pravdy zamyslel nad tím, zda západní země nepodceňují úlohu tzv. „obyčejných Rusů“ ve válce na Ukrajině.

Podle něj se v rétorice, ale i v hlavách západních politiků usídlil narativ, že za válku je zodpovědný výhradně Vladimir Putin. A že je tedy třeba oddělit tohoto válečného zločince od „obyčejných Rusů“. Nicméně si myslí, že do této myšlenkové konstrukce nezapadají „fakta o válečných zločinech, jichž se na Ukrajině dopouštějí“ právě tito „obyčejní Rusové“.

(Týdeník FORUM)

Solonko se domnívá, že jedním z důvodů existence „obyčejného Rusa“ je prostá touha některých politiků či firem v Rusku nadále působit i v dobách vyhlášených sankcí a probíhající války. I když „hledání dobrých Rusů nedává z principu smysl“. Sociologický průzkum totiž ukazuje, že samotní Rusové válku většinou podporují. Solonko se odvolává na údaje z 18. března, kdy podpora válce činila 71 % a navíc tento ukazatel stále roste.

„Ze zachycených rozhovorů mezi ruskými vojáky a jejich rodinami či kolegy a také z reportáží z ulic měst Ruské federace je patrná hloubka morálního úpadku společnosti. Právě to zplodilo Putina. I když není zásadní, jaké je jméno momentálního cara,“ píše Solonko.

Takže teze, že „není třeba nutit obyvatelstvo Ruska trpět sankcemi“, nemá nic společného s humanismem. Pro jedny je to zástěrka pro vydělávání špinavých peněz, pro další je to „příklad odpovědnosti“. Třetí skupinu pak tvoří záměrné „informační operace s cílem zmírnit sankční tlak s tím, že Rusko bude dále páchat genocidu“.

(Týdeník FORUM)

Proč se „obyčejní Rusové“ v uniformách uchylují k tomu, že plní zločinné rozkazy, bombardují civilní cíle, zabíjejí děti, znásilňují ženy, plení či zabíjejí civilisty na ulicích? „Protože cítí beztrestnost, protože nenávidí,“ odpovídá Solonko. „Podporují genocidu ukrajinského národa. Putin je jejich plemeno. Přivedli ho k moci a schválili jeho předchozí zločiny. Stali se skleníkovým prostředím pro růst viru rasismu, imperiálního revanšismu, divokosti a archaismu,“ shrnuje svůj názor Oleksandr Solonko.

I proto se obává o budoucnost. „Hledání dobrých Rusů je věc neproduktivní. Navíc vylučuje spravedlivé historické a právní hodnocení této války, řádné potrestání všech válečných zločinců, uvědomění si skutečných příčin války. A to by znamenalo recidivu. Dříve nebo později. Porážka pro Rusko totiž bude ponížením, za které se časem pokusí pomstít. A bude nová válka. Dříve nebo později.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články