Další „kostlivci“ se objevili na úřadu Středočeského kraje. Jeho vedení uzavřelo pochybné smlouvy s externisty, kteří pro něj měli zajišťovat nejrůznější služby. Náplň jejich činnosti byla ovšem hodně zvláštní. Nejvíce peněz bral člověk, který se za 75 tisíc korun měsíčně zabýval interní komunikací a oprávněné pochyby vzbuzuje také analýza hudebních festivalů za 45 tisíc korun měsíčně.

Celkem krajský odbor spadající přímo pod hejtmanku Jaroslavu Jermanovou vyplatil za podezřelá poradenství, monitoringy atd. v předminulém roce pět milionů korun. Tedy se utrácelo za něco, co měli zajišťovat pracovníci Krajského úřadu.

Považuji za skandální, že vedení kraje odmítá sdělit, kdo tyto práce pro něj vykonával a co vlastně tito lidé ve skutečnosti dělali. Chápu, že v případě privátních společností, není jiným lidem nic do toho, s kým uzavírají obchodní smlouvy. Soukromé firmy, si mohou se svými penězi, které si vydělaly svým podnikáním, dělat, co chtějí. Samozřejmě nesmí přitom porušovat zákon, například někoho uplácet.

Jenomže stát, kraje a obce hospodaří s veřejnými penězi, vybranými od daňových poplatníků a proto by v tomto případě lidé měli vědět, za co a komu byly vyplaceny.

V hospodaření Středočeského kraje to ale není zdaleka jen tato kauza, kde se jedná o jednotky miliónů. Podezření se týkají také utrácení Krajské správy a údržby silnic, které hospodaří se 4 miliardami ročně. Další obrovské peníze se týkají zdravotnictví. Pokud tedy vedení Středočeského kraje takto hospodaří s milióny, jak asi vypadá hospodaření s miliardami. Zde je potřeba se ptát kromě hejtmanky zejména příslušných radních, kteří jsou za příslušné miliardy odpovědní.

Na Středočeském kraji ovšem vládne informační vakuum. Informace nedostávají nejen novináři ale i zvolení zastupitelé. Ze své osobní zkušenosti uvádím, že jsem 9 měsíců bojoval s vedením kraje o nezákonně začerněný audit v KSÚS.

A to není v pořádku. Je potřeba to změnit a dostat obrovské krajské peníze pod veřejnou kontrolu. Je možné, že se stav středočeských silnic pak začne daleko rychleji zlepšovat.

Autor je středočeský krajský zastupitel.

Revue Forum Banner