Pokud se podivně zachází s miliony, jak se asi hospodaří s miliardami?

ČT

Jaroslava Jermanová, středočeská hejtmanka | FOTO: ČT

Další „kostlivci“ se objevili na úřadu Středočeského kraje. Jeho vedení uzavřelo pochybné smlouvy s externisty, kteří pro něj měli zajišťovat nejrůznější služby. Náplň jejich činnosti byla ovšem hodně zvláštní. Nejvíce peněz bral člověk, který se za 75 tisíc korun měsíčně zabýval interní komunikací a oprávněné pochyby vzbuzuje také analýza hudebních festivalů za 45 tisíc korun měsíčně.

Celkem krajský odbor spadající přímo pod hejtmanku Jaroslavu Jermanovou vyplatil za podezřelá poradenství, monitoringy atd. v předminulém roce pět milionů korun. Tedy se utrácelo za něco, co měli zajišťovat pracovníci Krajského úřadu.

Považuji za skandální, že vedení kraje odmítá sdělit, kdo tyto práce pro něj vykonával a co vlastně tito lidé ve skutečnosti dělali. Chápu, že v případě privátních společností, není jiným lidem nic do toho, s kým uzavírají obchodní smlouvy. Soukromé firmy, si mohou se svými penězi, které si vydělaly svým podnikáním, dělat, co chtějí. Samozřejmě nesmí přitom porušovat zákon, například někoho uplácet.

Jenomže stát, kraje a obce hospodaří s veřejnými penězi, vybranými od daňových poplatníků a proto by v tomto případě lidé měli vědět, za co a komu byly vyplaceny.

V hospodaření Středočeského kraje to ale není zdaleka jen tato kauza, kde se jedná o jednotky miliónů. Podezření se týkají také utrácení Krajské správy a údržby silnic, které hospodaří se 4 miliardami ročně. Další obrovské peníze se týkají zdravotnictví. Pokud tedy vedení Středočeského kraje takto hospodaří s milióny, jak asi vypadá hospodaření s miliardami. Zde je potřeba se ptát kromě hejtmanky zejména příslušných radních, kteří jsou za příslušné miliardy odpovědní.

Na Středočeském kraji ovšem vládne informační vakuum. Informace nedostávají nejen novináři ale i zvolení zastupitelé. Ze své osobní zkušenosti uvádím, že jsem 9 měsíců bojoval s vedením kraje o nezákonně začerněný audit v KSÚS.

A to není v pořádku. Je potřeba to změnit a dostat obrovské krajské peníze pod veřejnou kontrolu. Je možné, že se stav středočeských silnic pak začne daleko rychleji zlepšovat.

Autor je středočeský krajský zastupitel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner