Pokud se Rusko zhroutí, Rusové nemusí jako národ přežít, prohlásil Putin

Ruský diktátor Vladimir Putin. (ČTK)

Ruský diktátor Vladimir Putin. | FOTO: ČTK

Pokud se Ruská federace zhroutí, Rusové nemusí jako národ přežít, prohlásil podle serveru Ukrajinská pravda prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro televizi Russia-1. Rusko podle něj musí brát v potaz jaderný potenciál nejen Spojených států amerických, ale i všech ostatních zemí NATO. Neupřesnil však, co přesně svými slovy myslí.

„Ruský národ, pokud se Západu podaří zničit Ruskou federaci a nastolit kontrolu nad jejím územím, nemusí přežít. Zůstanou Moskvané, Uralci a další,“ řekl ruský prezident podle Ukrajinské pravdy, která se odvolává na ruskou tiskovou agenturu TASS.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Západu jde podle Putina o likvidaci Ruské federace. „Po likvidaci Ruska nás pravděpodobně přijmou do takzvané rodiny civilizovaných národů, ale jen po částech, každou část zvlášť. Za co? Za to, že ty části budou řídit a budou mít pod svojí kontrolou,“ dodal podle agentury TASS Putin.

O možném rozpadu Ruské federace na Mnichovské bezpečnostní konferenci mluvil i zvolený prezident České republiky Petr Pavel. Západní politici by podle něj měli přemýšlet nad tím, jakým způsobem má být Rusko ve válce s Ukrajinou poraženo. Varoval také před tím, že v případě porážky Ruské federace může dojít k jejímu rozpadu.

„Mohla by vést ke kolapsu Ruska. A pokud se Rusko rozpadne, můžeme mít více problémů. Nebudeme mít nikoho, s kým můžeme jednat o bezpečnostních zárukách a pracovat na budoucí bezpečnostní architektuře Evropy,“ dodal Pavel.

Na jeho slova později podrážděně reagoval ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba. Takového způsobu uvažování by se měli podle něj západní státníci vyvarovat. „V případě podpory Ukrajiny musíte Ukrajině věřit, a ne nás připravovat na nejhorší,“ uvedl podle Ukrajinské pravdy Kuleba a dodal, že neexistuje rozdíl mezi těmi, kteří říkají frázi „Ukrajina se může vzdát“, a těmi, kteří říkají frázi „Ukrajina se pravděpodobně bude muset vzdát“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články