Pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, říká Pavel. Chce se omluvit za Babišovy výroky

Generál Petr Pavel v debatě České televize. (ČTK / Šulová Kateřina)

Generál Petr Pavel v debatě České televize. | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Pokud by se generál ve výslužbě Petr Pavel stal prezidentem České republiky, jeho druhá zahraniční cesta by vedla do Polska. Chtěl by se prý omluvit za výroky svého protikandidáta Andreje Babiše (ANO), který v předvolební debatě prohlásil, že pokud by došlo k napadení Polska nebo Pobaltí, neposlal by na pomoc české vojáky.

„Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás,“ napsal v pondělí generál Petr Pavel na twitteru. Babiš podle něj svým výrokem ignoroval české spojenecké závazky a výrazně ohrozil důvěryhodnost a bezpečnost. „Omluva neomluva na tom nic nemění,“ dodal.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Kritizovaný výrok zazněl v nedělní debatě v České televizi. V teoretickém případě napadení Polska či pobaltských států by Andrej Babiš nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi, která by byla, stejně jako Česko, členem NATO. „Určitě ne, určitě ne a já si myslím, že je potřeba mluvit o míru. Pan generál mluví o válce. Vláda mluví o válce,“ prohlásil expremiér.

Svá slova později na sociální síti korigoval. „V duelu České televize jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili,“ napsal krátce po debatě na twitter s tím, že pokud by došlo k napadení, pochopitelně by dodržel článek 5.

Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke 3. světové válce. Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce,“ dodal v pondělí bývalý premiér na twitteru. Z kontextu debaty to podle něj bylo jasné. „Toto jsem napsal i polskému premiérovi Morawieckému a požádal jsem prezidenta Zemana, aby totéž řekl prezidentovi Dudovi,“ doplnil.

Za výrok Andreje Babiše kritizovala polská média i čeští politici. „Andrej Babiš, který se uchází o post českého prezidenta, deklaroval, že by byl jako velitel ozbrojených sil proti vyslání českých vojáků na obranu Polska v případě útoku na naši zemi,“ napsal Polský rozhlas a označil výrok za překvapivý.

„Tak včera jsme mohli v přímém přenosu vidět, jaký je Andrej Babiš talentovaný diplomat,“ okomentovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Ubezpečit v jeden moment 29 státníků zemí Severoatlantické aliance, že se na ně Česká republika v případě jejich napadení vykašle, je opravdu velký diplomatický majstrštyk,“ doplnila. Výrok ale kritizovali i další vládní politici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články