Pokud SPOLU nevyhraje volby, nebude to Fialova vina. ODS by teď potřebovala Novotného

Pavel Novotný (Občanská demokratická strana / se svolením autora)

Pavel Novotný | FOTO: Občanská demokratická strana / se svolením autora

Volby se blíží velkou rychlostí a možnosti, jak napravit chyby v kampani, se pro všechny strany a hnutí zmenšují. Zatímco Piráti a Starostové musí čelit frontálnímu útoku Andreje Babiše, v druhé koalici si podrážejí nohy sami mezi sebou. Konkrétně v ODS se totiž najde několik lidí, kteří dělají hodně proto, aby se postarali o neúspěch koalice. Zpětně se tak zdá „odstřelení“ Pavla Novotného jako velká chyba.

Je sice jasné, že by na sebe řeporyjský starosta upoutal někdy až přespříliš pozornosti, ale svým způsobem je to nyní třeba. I přes všechny snahy opozičních stran se totiž v médiích píše a hovoří především o tažení Andreje Babiše za dalším premiérským mandátem.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Cestou šéf hnutí ANO dehonestuje své původně nejsilnější protivníky z koalice Pirátů a Starostů a nechává druhou koalici, aby se vyprofilovala. Babiš totiž potřebuje zjistit, jak je SPOLU ve skutečnosti silné a kde má slabá místa. Program totiž koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL moc předhazovat nemůže.

Nenajde v něm totiž žádný zásadní problém, který by mohl fungovat podobně jako demagogické prohlášení: „Piráti vám nastěhují domů imigranty.“ Proto teď premiér sází na to, že se koaliční partneři rozhádají dřív, než jim ve volbách dá podstatná část voličů své hlasy. 

Vzhledem k tomu, že se o to někteří členové ODS snaží až nezvykle aktivně, nemusel by Babišův plán být zcela „mimo mísu“. Právě v tento moment by se tedy hodil Pavel Novotný. Nejen proto, že dokáže převzít odpovědnost a upoutat na sebe pozornost v momentě, kdy někteří občanští demokraté vyprávějí o povolební spolupráci s hnutím ANO, ale také proto, že by jim uměl rázně vysvětlit, ať si své sny realizují v jiné straně.

Ať už Novotný byl a je jakýkoliv, i když mu chybí vystupování salónního gentlemana a pro sprosté slovo nejde nikdy daleko, pro ODS dýchal. Petr Fiala byl pro něj předseda v pravém slova smyslu, zkrátka lídr. Přemýšlí racionálně a nehraje si na nic, co není. 

Rozhodně se nechová jako někteří letití členové ODS, kterým je Fiala dobrý pouze v momentě, kdy potřebují pomoci k nějaké funkci. A právě tito patolízalové, kteří současně házejí svému šéfovi klacky pod nohy, jsou největším nebezpečím pro koalici SPOLU.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Oni jsou často těmi, kvůli nimž někteří voliči občas berou Občanskou demokratickou stranu jako stejnou partaj, která „řádila“ v devadesátých letech. Právě jim Novotný vadil jako možný kandidát do parlamentu. Nikdo by se totiž zřejmě moc nedivil, kdyby se starosta Řeporyjí do sněmovny dostal i z takzvaně nevolitelného místa na kandidátce.

Přitom by celou cestu do dolní komory parlamentu sbíral Babišovi světla reflektorů a objektivy televizních kamer. V klidu by absorboval všechno, co by na něj Prchalovi lidé vytáhli, se suverenitou sobě vlastní by odrážel útoky na svou adresu. „Ti slušní“ ze SPOLU by mezi tím mohli lidem ukazovat, že jejich program skutečně stojí za vyzkoušení a je daleko lepší než agrobaronovy sliby.

Dnes už je ovšem jasné, že „monstrum“ z Řeporyjí stojaté vody nezčeří. Snad by mohl alespoň umlčet křiklouny z ODS, kteří by nejraději vystoupili ze SPOLU a ve výsledku se přiblížili i k Babišovi. Petr Fiala ani další, které má koalice na kandidátkách, tuhle touhu nemají. Proč by jim tedy snažení o změnu mělo kazit několik zapšklých politiků, kteří se obávají, že na ně nezbyde lukrativní post!?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]