Pokus s údajnou německou „klimatickou nadací“, která ale ve skutečnosti nebyla ani německá, ani nebojovala proti globálním změnám klimatu, nýbrž byla vycpaná miliony eur z Ruska a bojovala za dostavbu plynovodu Nord Stream 2, Kremlu nevyšel. Zeleným ideologům se spalování zemního plynu příčí a jejich známá švédská mediální představitelka předmětný ruský projekt překvapivě odmítla dokonce i s věcným poukazem na věznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Ve stejném duchu jej zavrhl i vlivný zahraničněpolitický expert Zelených Reinhard Bütikofer.
Snaha to byla rafinovaná. Rusko získalo na svou stranu německou socialistku a zemskou ministerskou předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska Manuelu Schwesigovou, která Kremlu pomohla založit úvodem zmíněnou „nadaci“, do níž ruský státní energetický gigant Gazprom obratem poslal 20 milionů eur, které měly být jakousi protiváhou amerických sankcí na kterékoliv soukromé firmy, jež by se na dostavbě předmětné Putinovy geopolitické hračky podílely.
Ona „nadace“ pak měla být jakýmsi převodovým mechanizmem na bezpečné financování dostavby. A zainteresovaní ji opřádali řečmi o údajné prospěšnosti ruského plynovodu ve vztahu k životnímu prostředí. Nord Stream 2 měl být součástí úsilí o překlenutí hluchého období od vypínání jaderných elektráren po dosažení kýžené energetické soběstačnosti z tzv. obnovitelných zdrojů.
Proti ruské nadaci Manuely Schwesigové, jejímž jediným cílem bylo obejít americké sankce proti Nord Streamu 2, vystoupily různé spolky na ochranu životního prostředí a následně kvůli ní dokonce rezignovala předsedkyně klimatické rady zemského kabinetu Schwesigové. Vlivný server Spiegel.de výsledek tohoto zastíracího manévru zhodnotil slovy o tom, že založení nadace na ochranu klimatu pro dostavbu plynovodu Nord Stream 2 hrozí pro zemskou premiérku Manuelu Schwesigovou na poli péče o životní prostředí politickým fiaskem.
Ruský pokus o hack německých aktivistů a ekologistů definitivně potopila švédská alarmistka Greta Thunbergová jednak očekávanou narážkou na údajně závadný fosilní původ plynu, navíc k tomu ale překvapivě Putinův plynovod kritizovala i z pozic bojovníků za svobodu a lidská práva, když se na twitteru podivila nad tím, že se Evropa rozhodla pokrýt své energetické potřeby stavbou plynovodu k dopravě ještě více fosilního paliva od „těch, kteří jsou zodpovědní za toto“, a doplnila svůj příspěvek odkazem na zpráviu o odsouzené Alexeje Navalného s dovětkem „Ostudné v tolika ohledech“ a hashtagem „Svobodu Navalnému“.
So in the year 2021 Europe chooses to meet its energy demand by building a pipeline to transport more fossil fuels from the ones responsible for this. Shameful on so many levels. #FreeNavalny https://t.co/bJ2lur7Uob
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) February 2, 2021
Konkrétně vládu si pak vzal na paškál vlivný zahraničněpolitický expert Zelených Reinhard Bütikofer. „Jestliže si spolková vláda myslí, že může ignorovat Bidena a jednoduše pokračovat s výstavbou Nord Streamu 2, tak se mýlí. Biden je už dlouho proti. A Kongres zůstane neoblomný,“ upozornil v rozhovoru pro Spiegel s tím, že by spolková vláda měla své politické podpory předmětnému projektu zanechat.
„Bez podpory Berlína by se Nord Stream 2 zhroutil,“ dodal Bütikofer s tím, že Německo žádný Nord Stream 2 nepotřebuje. „Nechceme žádné dodatečné závislosti na Rusku. Rusko nesmí dostat do rukou žádné další možnosti k vyvíjení tlaku na Ukrajinu, Pobaltí a Polsko. Berlín by měl Nord Stream 2 konečně nechat být,“ zdůraznil německý politik.