Pokus o puč v Turecku se nezdařil. Erdogan opět ovládá stát a zatýká generály

Tisková konference prezidenta Erdogana po spěšném návratu z dovolené do Ankary ()

Ankara/Istanbul – Armádní puč byl potlačen, hlásí z Turecka prezident Recep Tayyip Erdogan. Frakce armády, která za ním stojí, naopak uvedla, že je odhodlána pokračovat v boji. Istanbul je však podle dostupných informací pod kontrolou vládních sil, včetně letiště a Bosporského mostu. Povstání si vyžádalo nejméně 60 obětí a stovky zraněných. V souvislosti s pučem bylo po celé zemi dosud zadrženo přes 750 lidí.

Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. Dnes se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.

Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. Podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.

Turecký premiér Binali Yildirim tvrdí, že pokus části armády o převrat byl neúspěšný a že vládní síly mají situaci v zemi převážně pod kontrolou. Také turecká rozvědka uvedla, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu. Přestřelky a výbuchy jsou ale stále hlášeny z Ankary i z Istanbulu. Zasažena byla mimo jiné budova tureckého parlamentu.

V Istanbulu se podle agentury Reuters vzdala asi třicítka vojáků přímo na centrálním náměstí Taksim, které bylo dějištěm bojů mezi vzbouřenci a policisty. Poté, co odevzdali příslušníkům policie své zbraně, byli naloženi do policejních vozidel a odvezeni pryč. Při akci přelétávaly nízko nad místem stíhačky tureckého letectva.

Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. „Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu,“ řekl mluvčí.

V Istanbulu bylo při přestřelkách zabito šest civilistů a 150 jich utrpělo zranění. Ankara hlásí nejméně 42 mrtvých, mezi nimiž je i 17 policistů, kteří zahynuli při leteckém útoku na ústředí policejních speciálních sil. Proti helikoptérám vzbouřenců nasadily turecké vzdušné síly stíhačky. Jeden z vrtulníků se jim podařilo sestřelit. Premiér poté oznámil vyhlášení bezletové zóny nad Ankarou.

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Prezident Barack Obama ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití. Znepokojení nad děním v Turecku vyjádřilo ústy prezidentova mluvčího Rusko. Moskva si přeje, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem, uvedl.

Na situaci v Turecku již v noci reagovalo české ministerstvo zahraničí. Vydalo doporučení do země nejezdit a v případě, že se Češi v Turecku již nacházejí, dbát zvýšené opatrnosti. Pro případ nouze je k dispozici telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

Situaci v Turecku sleduje i český prezident Miloš Zeman, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru. Jeho mluvčí na twitteru uvedl, že v kontaktu s velvyslancem v Ankaře je ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, který prezidenta průběžně informuje.

USA, Rusko a Francie vyzývají své lidi v Turecku, aby nevycházeli

Brusel/Washington – Spojené státy vyzvaly své občany v Turecku, aby vyhledali bezpečný úkryt a nevycházeli ven. Reagovaly tak na oznámení o armádním převratu v zemi. Se stejnou výzvou pro své občany přišlo i francouzské a ruské ministerstvo zahraničí. V syrské metropoli Damašku se ozvala oslavná střelba. Zdroj Evropské unie monitorující události v Turecku uvedl, že do dnešního pokusu o převrat v této kandidátské zemi je zapojena podstatná část armády, a není jen dílem „pár plukovníků“.

„V Ankaře a v Istanbulu se dějí závažné události. Žádáme francouzské občany, aby nevycházeli ven,“ uvedl dnes v reakci na dramatické zprávy z Turecka francouzský diplomatický zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval ruské občany v Turecku, aby zůstali uvnitř budov a čekali na další informace. Lavrov rovněž apeloval na zainteresované strany, aby předešly „smrtícím střetům“.

Šéf americké diplomacie John Kerry vyjádřil naději, že v Turecku se podaří zachovat stabilitu a mír.

Také šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová vyzvala k umírněnosti a respektování demokratických institucí v Turecku. Podle zdroje EU v Turecku se jedná o dobře zorganizovaný převrat velké části armády. „Kontrolují řadu strategických bodů v Istanbulu,“ uvedl zdroj podle agentury Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je jedním z hlavních oponentů syrského prezidenta Bašára Asada. Zprávy o tom, že část turecké armády převzala dnes večer moc, proto přivítala řada obyvatel syrské metropole Damašku a také té části severosyrského města Halabu, kterou ovládají vládní síly. Lidé tu vyšli do ulic.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]