Pokus zavést v Moskvě digitální průkazy umožňující chodit ven skončil fiaskem

repro: themoscowtimes

Snaha zavést průkazy, které pomohou čelit nákaze, vedla v Moskvě naopak k návalům v metru. | FOTO: repro: themoscowtimes

Pokusy zavést v Moskvě v době karantény digitální průkazy umožňující občanům chodit ven skončil naprostým fiaskem a posměchem občanů vůči úřadům.

Jak píše server The Moscow Times v článku Andreje Soldatova, v sobotu 11. dubna oznámil moskevský starosta Sergej Sobjanin, že od středy 15. dubna budou zavedeny zvláštní digitální průkazy. Kvůli nedostatku informací ve vyhlášce nastal velký zmatek. Mnoho Moskvanů, kteří odjeli z města, aby se izolovali na venkově, se začalo vracet zpět. Narazili na policejní kontrolní stanoviště, kde se jim dostávalo různých zmatených pokynů. Policisté byli zaneprázdněni zastavováním automobilů, ale poskytovali různá zmatená vysvětlení, která se lišila jedno stanoviště od druhého.

Zmatek nabíral na síle, když se objevila nová aplikace, kterou vytvořilo ministerstvo digitálního rozvoje a jmenuje se „Gosuslugi STOP Coronavirus“. Když si ji Moskvané začali stahovat, zjistili, že aplikace vyžaduje, aby se pro každou cestu do obchodu nebo lékárny a na procházku se psem vystavoval nový průkaz. To bylo v rozporu s předchozím Sobjaninovým tvrzením, že průkaz bude potřeba pouze k pohybu v autě.

V pondělí telefonní linky městských úřadů zkolabovaly a úřady tvrdily, že je to vinou občanů. Totéž se stalo s registrační esemeskou. Úřady opět tvrdily, že Moskvané jsou příliš neschopní a neumí poslat správný text. Zároveň se mnoho lidí pokusilo získat digitální průkaz s QR kódem prostřednictvím webových stránek městské správy mos.ru. Web se několikrát zhroutil a úřady rychle obvinily hackery ze zahraničí.

archiv

V úterý bylo vedení města nuceno přiznat, že mnozí z těch, kterým se povedlo průkaz získat, ho získali neoprávněně, a tak jich úřady 900.000 z celkového počtu 3,2 milionu zrušily.

Hned se vynořila otázka, jaký má smysl zavádět průkaz pro volný pohyb po metropoli pro tři miliony lidí. Zdůvodněním jejich existence bylo, že 10. dubna domovy opustilo 3,5 milionu lidí, a ti ohrozili zbývajících šest až devět milionů občanů. Jaký je významný rozdíl mezi 3,2 a 3,5 milionu a proč tedy něco zavádět, nikdo nevysvětlil.

V úterý městské úřady zaznamenaly nové problémy s vydáváním průkazů a znovu obvinily hackery. Zmatek se znásobil, když kategorie občanů osvobozené od povinnosti mít průkaz, právníci, soudci a novináři, narazili na pověsti, že jim možná jejich dokumenty nebudou stačit a že budou pokutováni pomocí kamerového systému, kdykoli kolem něj projedou autem. Začali tedy vytvářet seznamy registračních značek svých aut, ale nebylo jasné, kam by je měli zaslat. Profesním sdružením, městské správě? Nebo ministerstvu vnitra?

Zatímco Putinův mluvčí Dmitrij Peskov hbitě podpořil starostu a obvinil Moskvany z toho, že jim „chybí disciplína“, stala se opatření terčem řady vtipů. Fotografie front v metru byla třeba označena jako hackerský útok řízený ze zahraničí.

Zatím to tedy pokračuje podle slavného výroku někdejšího premiéra Černomyrdina: „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner