Vysoká účast u voleb v Polsku: Do druhého kola jdou Duda a Trzaskowski, ukazují exit polly

Forum24

Ilustrační foto | FOTO: Forum24

První kolo polských prezidentských voleb podle předběžných odhadů ovládl obhajující prezident Andrzej Duda (PiS) se ziskem 41,8 procenta hlasů. Do druhého kola s ním postupuje starosta Varšavy Rafał Trzaskowski (Občanská platforma), jemuž exit polly přisuzují 30,4 procenta hlasů. Svůj hlas u uren či prostřednictvím obálek odevzdalo 62,9 procenta polských voličů. Druhé kolo se uskuteční 12. července.

Poláci volili mezi 11 kandidáty. Favoritem prvního kola byl současný polský prezident Andrej Duda, kandidát vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Za ním se pravděpodobně umístil Rafał Trzaskowski z nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy.

V zemi aktuálně panují hluboké kulturní a politické rozpory. Prezident Duda vedl konzervativní kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Postavil se například proti uzavírání sňatků homosexuálů a proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví.

Tento druh rétoriky – spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů pro podporu vlády – vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Mužem číslo dvě je v polských volbách varšavský starosta a dlouholetý zkušený politik Rafał Trzaskowski. V kampani slíbil zachování populárních sociálních programů PiS a obnovení dodržování ústavních norem.

Šance na zvolení jsou natolik vyrovnané, že celkového vítěze prezidentské volby zatím nelze předvídat. Ačkoliv v prvním kole pravděpodobně vyhraje Duda, ve druhém kole bude v horším postavení, protože opoziční hlasy se podle analytiků soustředí ve prospěch Trzaskowského.

Většina lidí v zemi hlasuje osobně ve volebních místnostech. Volit mohou ale i elektronicky a korespondenčně. Rekordní počet Poláků chce letos volit v zahraničí. Voličů je v Polsku přes 30 milionů, ze zahraničí chce svůj hlas poslat až 400.000 Poláků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner