Poláci v Británii cítí zradu. Trápí je nejistá budoucnost

Bojí se, že přijdou o práci a jejich rodiny se rozdělí. V nejhorším případě budou muset zemi opustit. Aby tomu zabránili, musejí splnit komplikované podmínky k přiznání trvalého pobytu.

Britská premiérka Theresa Mayová také žádá, aby práva tří milionů občanů zemí EU v Británii řešily britské soudy. To Brusel odmítá a žádá jejich ochranu u Soudního dvora EU. Ve stínu politických tahanic vzrůstají obavy milionu Poláků v Británii.

Poláci tvoří ve Spojeném království největší etnickou menšinu. Většina se do Británie přestěhovala po roce 2004, kdy jejich země vstoupila do EU. Celkem 95 procent Poláků v Británii je ekonomicky aktivních, podle Barbary Drozdowiczové z Východoevropského výzkumného centra.

Joanna Bagniewska je 32letá polská zooložka, která vyučuje na univerzitě v Readingu. Na ostrovech žije deset let, získala doktorát na Oxfordu. Její dcera už má britské občanství. Bagniewska přesto nesplňuje podmínky pro získání karty trvalého pobytu, jež by jí zaručila právo zůstat v zemi i poté, co Británie opustí EU.

Většinu času v Británii strávila jako postgraduální studentka. Nedávno se dozvěděla, že si měla vyřídit soukromé zdravotní pojištění, přestože studenti mají zdarma přístup ke službám NHS (Národní zdravotnický systém). Podobné formality mohou ovlivnit osudy tisíců občanů EU v Anglii.

Polská ambasáda v Británii se snaží podpořit své občany, aby si vyřídily tyto karty zaručující trvalý pobyt nebo rovnou britské občanství. Musejí prokázat, že v Británii legálně žijí pět let jako zaměstnanci, OSVČ nebo osoby hledající zaměstnání (stejná pravidla platí i pro Čechy žijící v Británii). Složitý přihlašovací formulář má 85 stran a žadatelé musejí dodat rozsáhlé materiály, včetně účtů za elektřinu, záznamů ze školy či potvrzení od lékařů. „Proboha, vždyť já mám doktorát a pořádně to nechápu,“ řekla listu Politico Bagniewska.

Podle polské ambasády o povolení letos požádalo 17 tisíc Poláků, což je zanedbatelná část polské menšiny na ostrovech. Třicet procent přihlášek bylo zamítnuto, což jim na elánu nepřidává.

Barbara a Grzegorz Komadovi se kritizované nabídce premiérky Mayové nedivili. „Smáli jsme se. Věděli jsme, že něco takového přichystají,“ řekl Komada Politicu. Pár společně přišel do Británie před jedenácti lety a vybudoval ve městě Norwich podnikání, kde zaměstnává šest dalších Poláků. „Británie potřebuje lidi pro růst byznysu a Poláci, kteří sem přicházejí, zase chtějí práci,“ popisuje Komada.

Oba manželé se cítí zrazení a některé polské rodiny z jejich okolí už se odstěhovaly do vlasti. „Cítíme se nechtění a nevíme, co se bude dít,“ říká Barbara. Také Bagniewska si po loňské kampani odpůrců EU namířené proti Polákům a imigrantům z východní Evropy není jistá, zda chce v Anglii zůstat.

Polská vláda odhadla, že by se po brexitu mohlo vrátit na 200 tisíc Poláků, kvůli nejistotě i vlně nenávistných projevů vůči přistěhovalcům. Zatím to tak nevypadá. Minulý rok se do Polska vrátilo z Británie 3300 lidí. Poprvé od roku 2004 ale proudilo více lidí z Británie do Polska než naopak.

Poláci také doufali, že jejich vláda, která měla dříve silnou pozici na evropské půdě, vyjedná svým občanům s Londýnem slibné podmínky. Doufali, že společně s Bruselem nepřipustí vystěhování či omezování práv občanů zemí EU, kteří v Anglii platí daně.

Jenže pozice polské vlády Strany práva a spravedlnosti zeslábla. Kabinet premiérky Beaty Szydlowé, který diriguje Jaroslaw Kaczyński, má na evropské scéně pověst odpadlíka. Unie polské vládě vyčítá její autoritativní sklony či oslabování ústavního soudu. Kromě toho jsou Poláci terčem kritiky Bruselu kvůli odmítání přerozdělování uprchlíků.

Domácí situace mnohé Poláky v Británii trápí. Své vládě nevěří. Přestože se ekonomická situaci zlepšila, změnilo se také společenské klima. Vláda nastolila konzervativní politiku se znatelným nádechem nacionalismu. „Mizí mi půda pod nohama. Před lety jsem cítila, že se mohu vrátit do Polska, když to bude třeba. Ale kvůli naší vládě a brexitu cítím, jako bych neměla žádný domov,“ popsala svou nejistotu zooložka Bagniewska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner