Pole zničil jakýsi herbicid, nikoli Agrofert. A média mlčí

Eric Drooker

Babišův Agrofert zničil konkurenci úrodu a celkem nikde se o tom nepíše. Nikoho to už nepřekvapuje, což jen dokládá, kam jsme došli. Velká média buď mlčí, a nebo poslušně opakují postoj Agrofertu a dokládají, že stojí na straně silnějšího proti slabšímu. Jak se na média ve východní oligarchii sluší.

Zprávu přinesl 15. 6. internetový levicový Deník Referendum v reportáži Zuzany Vlasaté. „Firma Agro Jevišovice patřící do impéria Andreje Babiše zlikvidovala v rámci sporů o půdu sto patnáct hektarů pšenice a sto sedmdesát hektarů kukuřice svému konkurentovi, firmě Agro Boskovštejn. Znalec škodu vyčíslil na více než čtyři miliony korun.“

„Babišovi lidé zničili největší pole s potravinářskou pšenicí na jižní Moravě,“ říká poškozený šéf Agra Boskovštejn Bohumír Rada.“ Osudovým se mu stalo obchodování s Andrejem Babišem, který se prý zprvu tvářil jako velký přítel: „Navštěvovali jsme se, byl tu častým hostem, zval mě i k sobě.“ To se ale změnilo ráz naráz: „O firmu mě připravil,“ říká Rada a dodává, „že si při tom Babiš počínal naprosto nemilosrdně včetně uvalení exekuce na jeho osobní majetek,“ cituje ho Deník referendum.

„Když Rada ve zcela nevýhodné situaci Agro Jevišovice odstupoval Babišově firmě Navos, obě strany 7. ledna 2011 podepsaly memorandum. Agro Jevišovice se v něm Radově nové firmě Agro Boskovštejn zavázalo podnajímat patnáct set hektarů půdy. To se ale nikdy nestalo.

Agro Jevišovice totiž podepsanou smlouvu o podnájmu patnácti set hektarů, kterou má Deník Referendum k dispozici, nikdy nezaregistrovalo na pozemkovém úřadě. Vložilo na něj až smlouvu na dvanáct set hektarů, což byl ústupek, k němuž Rada svolil v obtížné osobní situaci. „Rozumíte, oni drželi v exekuci můj dům. Jak jsem s nimi měl vyjednávat?“

Podle reportáže Agro Jevišovice nedodržuje ani smlouvu na dvanáct set hektarů. „Babiš Jevišovákům řekl, aby mi dali patnáct set hektarů, oni se zavázali pouze k dvanácti stům, a také o ně se mě soustavně pokoušejí připravit,“ říká Rada.

Podstata věci: „Andrej Babiš se jako předseda představenstva Agrofertu spolu se dvěma svými podřízenými vlastnoručním podpisem pod memorandum Bohumíru Radovi zavázal, že mu poskytne patnáct set hektarů půdy, na nichž bude moci dále hospodařit. Závazek vzápětí Babišovi podřízení odmítli dodržet, a dnes se z něj různými kličkami pokoušejí vyvázat prakticky úplně.“ A Babišova firma nechala během sporu zničit majetek za miliony korun.

Ticho po pěšině

Za normálních okolností by to bylo téma na první stránky novin. Jenže to by nesměly patřit Babišovi, nebo by se média nesměla Babiše bát.

O ničení úrody referovaly server tyden.cz, Echo 24, denik.cz a Česká televize. A to v tentýž den jako Deník Referendum. Den poté se přidávají novinky.cz a Babišův deník MF DNES, ale jen v rubrice Brno a jižní Morava. Rada z krátkého článku vychází jako člověk, jehož nájemní smlouvy nejsou platné, a všechno je podáno jako spor dvou zemědělců, k jakým dochází, jako kdyby snad šlo o nějaký venkovský román z 19. století.

Jisté dokonalosti dosáhl brněnský iDnes, který píše 16. 6. v titulku, že pole je Babišovo a zničil ho herbicid. Jak se k tomu zločinný herbicid odhodlal, je níže vysvětleno stručným popisem sporu, ale pointou je sdělení mluvčího Agrofertu, že za všechno může Rada.

Jiná celostátní média se případem nezabývala, kromě Haló novin 17. 6., kde je zmínka o agrofertovém kropení jedy součástí úvahy a jedech v naší politice obecně.

Nic nezákonného

Taktika Agrofertu při vysvětlování toho, proč zničili cizí úrodu, je založena na tom, že nejde o nic nezákonného, Rada jen dělá problémy, které s nikým jiným nejsou. I kdyby tam byl problém, tak Andrej Babiš stejně Agrofert od počátku roku 2014 neřídí, takže šéf, pardon, bývalý šéf, dnes pouhý majitel a miliardář z lidu, je nevinný jako křesťanská panna mučednice.

Pořád existuje dost lidí, kteří mají rádi pohádky, ale neměly by to snad být pitomé pohádky. Ale svůj k svému… Daniel Kaiser v Echo24 celkem přesně říká: „Jedním z velkých zklamání posledního roku a půl je to, že většině české společnosti tato nemravná dvojrole nejpopulárnějšího člena vlády nevadí, že po 25 let, kdy sem mimo jiné vanul vítr ze Západu, se ukazuje, že ani tak základní pravidla klasického liberalismu, jako je dělba moci, celkem nikomu nic neříkají.“

To tedy skutečně neříkají. Nejdůvěryhodnější český politik, tedy dle průzkumů, bude kropit jedy, kde se mu zachce a kdy se mu zachce, a nic se nebude dít. Dokud nezačne kropit i své obdivovatele, ale to už bude pozdě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]