Polévka za 12 korun a omdlévající prvňáček. Andrej Babiš se ve sněmovně podivoval nad cenami obědů v bufetu

Andrej Babiš (ANO) (PSP ČR / se souhlasem)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: PSP ČR / se souhlasem

Poslanecká sněmovna na první páteční schůzi schválila změny pravidel pro vyplácení mezd zaměstnancům za firmy v platební neschopnosti. Na mimořádné schůzi pak měla projednávat návrh hnutí ANO na zmrazení platů ústavních činitelů, neschválila ale návrh programu, a schůze se tak neuskutečnila. Babiš ale využil svůj prostor ke kritice vlády Petra Fialy (ODS) a k pohoršení nad cenami obědů ve sněmovně.

Sněmovna měla v pátek v plánu hned tři schůze. Během první došlo k hlasování o změnách pravidel pro vyplácení mezd zaměstnancům za firmy v platební neschopnosti. Například pro podání žádosti a poskytnutí peněz zaměstnancům už podle vládní novely nebude stačit návrh na insolvenci, rozhodující bude oznámení o zahájení insolvenčního řízení. „Motivem k úpravě této oblasti je dosažení optimální a dostatečné ochrany práv zaměstnanců platebně neschopného zaměstnavatele včetně eliminace možného zneužití dané právní úpravy,“ stojí v důvodové zprávě vládní novely. O peníze podle předlohy nebudou moci žádat lidé, kteří ve firmě měli vliv na rozhodování a mají v ní podstatný podíl.

()

Na pozdější mimořádné schůzi se měl projednávat návrh opozičního hnutí ANO na zmrazení platů ústavních činitelů. Na projednání programu a následnou schůzi měla sněmovna v pátek pouze 53 minut.

Slovo si jako první vzal předseda hnutí Andrej Babiš. Ve svém proslovu kritizoval vládu, že odmítá zvednout důchody v plné výši, zatímco poslancům platy stále rostou. Platy ústavních činitelů se přitom podle platného zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství.

Babiš se potom začal podivovat nad cenami obědů ve sněmovně. „Bramborová polévka s paprikou 12 korun. Já jsem včera na CNN Prima říkal, že jsem si dal špenátovou za 15 korun. A čočkovou s klobásou za 16 korun. Já se nedivím, že tady někdo skrývá ty ceny. Proč to neukáže paní předsedkyně Pekarová občanům, kolik tady co stojí. Není to ostuda?“ rozčiloval se poslanec. Připomněl také příběh prvňáčka, který měl během výuky z hladu omdlít. „Takže když jsme mu dali první oběd, tak tady skákal radostí, že se nají. No to je jak v Africe tady, jak v Africe,“ pokračoval Babiš a dodal, že mu kvůli cenám jídel píší i důchodci z Vysočiny.

K cenám obědů ve sněmovně se vrátil ještě na závěr svého vystoupení. „Já vůbec nechápu, já jsem měl tu špenátovou za 15 korun a měl jsem tam to vajíčko. Kolik stojí vajíčko? Sedm korun? Jak to můžou udělat za 15 korun? Není to ztrátové?“ podivoval se. Sněmovna nakonec program schůze neschválila o jediný hlas.

Na koaliční mimořádné schůzi od 13 hodin pak pokračovalo třetím dějstvím schvalování sporných změn ve výběru radních České televize a Českého rozhlasu. K hlasování o této novele se dolní komora ale opět nedostala. Alena Schillerová (ANO) si po své řeči vzala až do 14 hodin přestávku na jednání klubu ANO, čímž schůze skončila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články