Policejní brutalita v Rusku: Mlácení žen a vláčení postiženého demonstranta

Zadržený mladík na povolené demonstraci v Moskvě (repro Twitter)

Zadržený mladík na povolené demonstraci v Moskvě | FOTO: repro Twitter

Další demonstrace za svobodné volby proběhla v sobotu v Moskvě. Desítky tisíc lidí stále protestují proti vyloučení opozičních a nezávislých kandidátů z voleb. I když se tentokrát nezatýkalo tak mohutně jako v předchozích týdnech, policie opět ukázala svou surovost.

Na minulé demonstraci, která byla oproti té sobotní nepovolená, mlátili „strážci“ zákona i kolemjdoucí. Tentokrát zasahovali policisté i proti tělesně postiženému muži, který v žádném případě nemohl být nebezpečný.

Podle agenturních zpráv byli zadrženi i další lidé, které policie zpacifikovala jen proto, že se jí nelíbili. Mezi nimi třeba mladík, který si zašel před kavárnu zakouřit, nebo muž, který se jen zasahujících těžkooděnců zeptal na cestu.

Brutalita se nevyhnula ani zákrokům proti ženské části protestujících. Policisté totiž bezdůvodně mlátí i dívky.

Zatímco v Rusku již poněkolikáté došlo k potlačení práv demonstrantů, česká politická reprezentace stále mlčí. Prezident Zeman samozřejmě nemůže kritizovat režim Vladimira Putina, kterému sám slouží.

Aspoň premiér Babiš by ovšem mohl vyjádřit důrazný nesouhlas s tím, co se v Moskvě děje. Stejně tak by se měl zachovat třeba i kardinál Dominik Duka, ale ten raději dělá, že nic nevidí, a kritizuje Prague Pride.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]