Policejní zátah v obchodě Naše vojsko. Důvodem jsou kalendáře s nacisty

archiv

Kalendář s nacisty | FOTO: archiv

Neoznačená policejní auta a detektivové hlídkující před obchodem, zátah uvnitř. Taková je situace v úterý v prodejně nakladatelství Naše vojsko na pražském Smíchově. Policisté potvrdili, že zátah „realizují“. Portál Novinky.cz uvedl, že policejní akce má souvislost s kalendářem, který Naše vojsko sestavilo z fotografií těch nejhorších válečných zločinců a masových vrahů. Podle kritků jde o jednoznačnou propagaci nacismu.

Trestní oznámení v souvislosti se skandálním kalendářem podal Michal Klíma, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu. Napsal také otevřený dopis adresovaný pracovníkům nakladatelství Naše vojsko, kde například uvedl: „Vaše nakladatelství produkuje něco, co v moderní Evropě nemá obdoby. Není to ale tak, že by předměty, které urážejí oběti nacismu i všechny slušné lidi, vznikaly samy, ani je nepochybně nevyrábí osobně pan Drtina. Za jejich výrobou je práce vaše nebo práce vašich kolegů a kolegyň. Někdo vytvořil grafický návrh, někdo ho dále zpracoval, někdo ho schválil, někdo objednával výrobu, někdo tyto předměty od výrobce přebíral a uskladňoval, někdo zpracovával objednávky z e-shopu, někdo tyto předměty balil a odesílal, někdo je vozil do obchodu a někdo je v obchodě prodává. Řada lidí se podílela a zjevně stále podílí na této nemravné a podle mého názoru i nezákonné činnosti. Uvědomte si prosím, na čem spolupracujete. Bez vás, bez pracovníků a spolupracovníků, kteří pro majitele nakladatelství tuto činnost vykonávají, by tyto odporné věci neexistovaly, podobně jako by bez přičinění mnoha drobných pracovníků nebyli mrtví v koncentračních táborech, které sice vznikly z rozhodnutí ,osobností‘, jejichž podoby nesou vaše výrobky, ale plynové komory oni sami nepostavili, ani do nich nepouštěli plyn.“

Dále Michal Klíma apeloval na zaměstnance, aby s propagací nacismu přestali.

Společnost Naše vojsko nemá v nabídce jen zboží s nácky. Prodává trika a hrnky například s tváří Jiřího Ovčáčka, Zdeňka Ondráčka, Putina, Lenina a dalších osob. V minulosti nabízelo také hrnky s obrázkem kraslice, v jejímž středu byl Hitler nebo Stalin. Jmenovalo se to sběratelská edice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner