Policejním prezidentem bude Martin Vondrášek, potvrdil ministr Rakušan

Vít Rakušan (STAN) a Martin Vondrášek (ČTK/Šimánek Vít)

Vít Rakušan (STAN) a Martin Vondrášek | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Novým policejním prezidentem se od dubna stane dosavadní náměstek Martin Vondrášek, který byl jediným kandidátem na tuto pozici. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Martin Vondrášek byl nejžhavějším kandidátem na šéfa policie od chvíle, kdy současný policejní prezident Jan Švejdar oznámil svůj odchod. U policie působí téměř třicet let, v minulosti například šéfoval krajskému ředitelství v Praze. Od roku 2014 je prvním náměstkem policejního prezidenta. „Mé představy o dalším směrování policie jsou jasné, dovnitř bezpečnostního sboru je sděluji a prosazuji dlouhodobě. Veřejně je však považuji za vhodné prezentovat pouze v případě, že bych byl vybrán,“ prohlásil před nedávnem Vondrášek. 

()

Generálmajor Martin Vondrášek slouží v policejních řadách od roku 1993. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity, Policejní akademii České republiky v Praze a také Středoevropskou policejní akademii (MEPA). V minulosti působil (v letech 2008-2011) jako náměstek ředitele pro vnější službu Krajského policejního ředitelství hlavního města v Praze a ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy (2011-2014). Poté, co z funkce policejního prezidenta na konci října 2018 odešel Tomáš Tuhý, již policejní sbor dočasně vedl.

Před více než pěti lety se však jako policejní náměstek pro pořádkovou policii podílel na tvrdém přístupu policie k demonstrantům, kteří protestovali proti návštěvě čínského prezidenta Si Ting Pchinga. V říjnu 2020 mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články