Policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému scházela etika i chytrost

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Veřejný prostor žije opisováním v disertační práci bývalého policejního prezidenta a nyní velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého. U velvyslance je podvádění jenom trapné. Že oním opisovačem je bývalý šéf pro občana nejdůležitější ozbrojené složky, Policie ČR, je ovšem velký malér. Kde jinde bychom měli čekat poctivého člověka než v křesle policejního prezidenta? A navíc: Když už opisuje policejní prezident, je opravdu smutné, že to dělá tak hloupě.

Seznam Zprávám se podařil bravurní novinářský kousek. Zaznamenaly a především velmi přesvědčivě dokázaly, že bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý opsal značnou část své disertační práce. Tu student vypracuje, když chce získat titul Ph.D. Jde o další z nekonečné řady případů opsaných diplomek či disertačních prací, díky nimž si někdo vyšmudlil akademický titul. Tuhý opsal pasáže několika článků z internetu, dvou bakalářek a dvou diplomek. Došlo k tomu na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě. Jeho práce se jmenovala „Metody řízení zajištěnosti údržby průmyslových podniků“.

Redakce Seznam Zpráv nyní nechala jeho dílo prověřit expertem na falzifikaci vědeckých prací. Expert prostřednictvím systému Odevzdej.cz nalezl osmašedesátiprocentní shodu s jinými pracemi, při použití systému iThenticate čtyřiatřicetiprocentní shodu.

Odevzdej.cz prověřuje nejen doslovné shody, ale i částečně přeformulované převzaté texty. Na obranu školy je ovšem nutné dodat, že v roce 2018, kdy Tuhý titul získal, byl systém Odevzdej.cz méně sofistikovaný než dnes. V IT jsou čtyři roky velmi dlouhá doba.

Síť se oblafnout nedá

Připravoval jsem nedávno větší prezentaci o dezinformátorech. Když jsem se o nedisertaci pana Tu­hého…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články