Policie a žalobci mohou ve shodě se Zemanem ovlivnit volby v Babišův prospěch

Eric Drooker

Je to jednoduché. Ministr financí Andrej Babiš čelí několika aférám, po kterých by v normální zemi byl nucen dávno skončit v politice, navíc by ho rozhodně nikdo nevolil. Ne tak u nás. V České republice má totiž on sám se svým hnutím takový vliv, že až do parlamentních voleb, které díky takovému odkladu může vyhrát, nedojde vůbec k ničemu. Proč tomu tak je?

Robert Pelikán z Babišova hnutí vede ministerstvo spravedlnosti. Sám oligarcha má obecně zásadní a dlouhodobý vliv na státní zastupitelství. Také proto došlo v kauze Čapí hnízdo, jejíž policejní vyšetření se odkládá o půl roku, k několika podivným výměnám. Proto jej dozoruje jemu blízké Vrchní státní zastupitelství v Praze. A proto je žádost o odklad jednoznačně výsledkem tlaku, který je v této věci dlouhodobě vyvíjen.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo (ATEO / použito se svolením autora)

Prezident republiky navíc dobře ví, že by Babiš mohl mít vliv na to, zda bude znovu zvolen. Proto je úplně klidně možné, že udělá to, co naznačuje (pokud se dají brát vážně jeho řeči o líných politických stranách) – vyhlásí parlamentní volby na den po státním svátku 28. září. Tím by Babiš získal jistotu, že policie do daného dne nic nevyšetří, a navíc se sníží volební účast, což je dobré pro každého, kdo příliš nefandí demokracii.

Zeman zároveň vytváří ideální kouřovou clonu. Jeho absurdní chování, které v souvislosti se současnými nesmysly kolem dětského porna v počítači baví internet, geniálně odvádí pozornost. Jiří Ovčáček navíc svět zásobuje tweety o prezidentských kandidátech, takže je o zábavu postaráno.

Babiš může tlačit na zpomalení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo zejména proto, že není pod drobnohledem médií. Protože on sám zabránil dřívější obvyklé kooperaci velkých seriózních deníků a televizí, tedy těch médií, která mají největší dopad, neděje se nic. Stále však ještě očekáváme hrdinný nátlak Lidových novin.

Andrej Babiš bude pravděpodobně potřebovat poslaneckou imunitu. Ale hlavně – po volbách může získat ministerstvo vnitra a tím i ještě větší vliv na policii, který se zatím Milanu Chovancovi dařilo jakž takž mírnit. Odklad vyšetření případu je ale jen dalším důkazem, že vicepremiérovi hraje do karet úplně všechno. A média nekřičí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]