Deset mužů násilně vtrhlo 22. února do severokorejské ambasády v Madridu. Spoutali, vyslýchali a bili její zaměstnance. Španělští vyšetřovatelé dva z těchto mužů spojují s americkou tajnou službou CIA.
Ač neohlášení „hosté“ měli jen makety zbraní, podle španělských vyšetřovatelů byla jejich „návštěva“ profesionálně naplánovaná a připomínala akci vojenského komanda. Národní zpravodajské službě (CNI) se podle informací deníku El País nejméně dva z deseti mužů podařilo identifikovat a odhalit spojitost se službou CIA. Americká tajná služba jakýkoli podíl na přepadu, který se odehrál 5 dní před summitem Kima a Trumpa ve Vietnamu, odmítá. Podle španělských vyšetřovatelů tak ale učinila „nepříliš věrohodně“. Co mělo být cílem přepadení, policie ještě vyšetřuje.
Policii přepadení zaujalo i svým průběhem. Podle citovaného listu muži tamní pracovníky spoutali, přes hlavu jim přetáhli igelitové sáčky, vyslýchali je a bili. Po dvou hodinách se jedné Severokorejce údajně podařilo utéci oknem a posléze vyburcovat sousedy. Protože zraněná žena mluvila jen korejsky, byla policie v komunikaci s ní odkázaná na překladatelskou aplikaci. Policistům popsala, že dotyční muži byli rovněž Korejci a člověk takového vzezření mužům zákona také otevřel dveře zastupitelského úřadu. Ujišťoval, že je všechno v pořádku. Policie pak zaznamenala, jak dovnitř nejprve vstoupil další člověk a o chvíli později z garáží ambasády poměrně velkou rychlostí odjely dva luxusní vozy s diplomatickými značkami. Později se našly opuštěné.
Neobvyklí návštěvníci podle policie věděli, co hledali. Brali mobilní telefony, počítače a dokumenty, ale žádné cennosti. Pokud by se španělské službě CNI podařilo předložit důkazy proti CIA, zhoršily by se nejen vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Operace, která byla na akci tajných služeb až nezvykle násilná, se odehrála na španělské půdě a zjevně bez vědomí tamních úřadů.
Deník El País dále píše, že CNI z účasti na přepadení podezírá i Jižní Koreu. Podle jedné z verzí vyšetřovatelů skupina hledala informace o bývalém severokorejském velvyslanci Kim Hjok-čcholovi, jehož Španělsko v roce 2017 vyhostilo. Stalo se tak kvůli testům jaderných bomb, které tou dobou Severní Korea prováděla. Kim Hjok-čchol si tím ovšem kariérně nijak nepohoršil. Podle BBC je nadále jedním z nejvyšších diplomatů Kim Čong-una a významně se podílel na organizaci summitu Kima a Trumpa v Hanoji. V Pchjongjangu se sešel se zvláštním americkým zmocněncem pro Severní Koreu Stephenem Biegunem, aby schůzku připravili.