Policie musí politikům vysvětlit zásah proti squatterům

Eric Drooker

Středeční policejní zásah proti squatterům v památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze má svou politickou dohru. Okolnosti akce chce totiž znát ministr vnitra Milan Chovanec, kterého také velmi zajímá, proč byla nasazena speciální pořádková jednotka. Náměstek primátorky Matěj Stropnický zase žádá o zveřejnění videozáznamu ze zásahu.

Podle Chovance by mohla být změna legislativy správnou cestou, jak postupovat proti squattingu a předejít tak podobným střetům policie s občany. Beze změn v zákonech totiž nemůže policie squattery tolerovat. „Rozumím tomu, že policie musí podle platné legislativy chránit soukromý majetek, za relevantní však považuji také otevření otázky, jak postupovat, pokud se soukromí vlastníci o svůj majetek řádně nestarají,“ zdůraznil ministr vnitra.

Zásah policie byl jednostranný

Matěj Stropnický si myslí, že akce pořádkových složek byla nešťastná. „Policejní zásah na košířském squattu Cibulka byl smutným vyústěním dlouhodobého majetkoprávního sporu mezi nájemníky a majitelem nemovitosti,“ vysvětlil náměstek primátorky. „Měl by ho ale řešit soud, nikoliv příslušníci Policie ČR zásahem ve prospěch jedné strany,“ myslí si. Nutné je podle Stropnického i prošetření celého zásahu. „Považuji za nezbytné prověřit zákonnost celé dnešní akce. To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní,“ upozorňuje politik.

Přiměřenost dokáže video

Správnost zásahu by dokázal záznam z průběhu akce, myslí si Stropnický. „Bohužel v důsledku nepřítomnosti nezávislého pozorovatele na místě v průběhu zásahu není možné a nebude ani v budoucnu ověřit přiměřenost celého zásahu,“ uvědomuje si. „Vyzývám proto orgány činné v trestním řízení, aby samy zveřejnily videozáznam z vyklízení objektu, aby byly vyvráceny veškeré pochybnosti o jeho adekvátnosti,“ nabízí řešení náměstek Adriany Krnáčové.

Kritika zásahu přišla ihned

Policie proti squatterům zasahovala několik hodin a už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Strážníci při zásahu zadrželi deset lidí, tři lehce zraněné squattery museli záchranáři převézt do nemocnice. Historie usedlosti Cibulka sahá do 14. století. Je dlouhou dobu neudržovaná. Od roku 2006 byla usedlost v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun. Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner