Policie navrhla obžalovat šéfredaktora dezinformačního webu. Za rasistický článek o požáru v Bohumíně

Vyhořelý dům v Bohumíně (HZS MSK)

Vyhořelý dům v Bohumíně | FOTO: HZS MSK

Policisté navrhli obžalovat šéfredaktora dezinformačního webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Důvodem je rasistický článek o tragickém požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku z loňského roku. Veličkovi nyní hrozí až tři roky za mřížemi, informovala Česká televize.

Vyšetřovatelé navrhli obžalovat nejen šéfredaktora Radka Veličku, ale také samotný web jako právnickou osobu. „Kriminalisté skončili vyšetřování návrhem na podání obžaloby muže a právnické osoby pro trestné činy hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, dále pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a také pro trestný čin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu,“ potvrdila České televizi mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská.

Petr Protopopov (profimedia.cz)

„Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na tři roky,“ doplnila policejní mluvčí.

Obrovská tragédie v Bohumíně se odehrála loni 8. srpna. Žhář v nejvyšším patře panelového domu zapálil dveře bytu a odešel. Uvnitř se v tu dobu probíhala rodinná oslava a plameny lidem odřízly jedinou únikovou cestu.

„Požár byl v době příjezdu první jednotky na místo již natolik rozšířen, že i přes okamžitou přípravu a nafukování záchranné seskokové matrace, se pět osob pokusilo zachránit skokem z okna dřív, než se tato matrace stihla nafouknout. Bohužel u nich došlo následkem pádu ke zraněním neslučitelných se životem. Dalších šest lidí zemřelo v samotném bytě,“ informoval tehdy mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Tragická událost si tak vyžádala celkem 11 obětí včetně dětí.

Velička tehdy na svém dezinformačním webu zveřejnil článek s titulkem „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken“. V textu pak tvrdil, že pachatel i oběti byli Romové a o obětech psal jako o parazitech a škodné.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Starosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD) přitom prohlásil, že pachatel ani zemřelí nebyli příslušníky zmíněné menšiny. „Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ prohlásil starosta.

Policie se proto začala rasistickým článkem zabývat. „Rasistickým článkem uveřejněným ve Vlasteneckých novinách se policisté od rána zabývají. Takovým případům věnujeme vždy absolutní pozornost,“ uvedla policie den po tragickém požáru na twitteru.

Na dezinformačním webu Vlastenecké noviny se podle webu Manipolátoři.cz objevují rasistické a xenofobní dlouhodobě. „Zatímco řada dezinformačních webů pouze přebírá obsah oficiálních kanálů ruské propagandy, jakými jsou Sputnik nebo Russia Today, Vlastenecké noviny neustále vytvářejí obrovské množství vlastního obsahu. Jde obvykle o nejexplicitnější projevy nenávisti, rasismu a xenofobie, jaké je na českém internetu možné nalézt,“ upozorňují. V současnosti je dezinformační web mimo provoz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]