Policie obvinila Konvičku z podněcování k nenávisti

Eric Drooker

Předseda Bloku proti Islámu (BPI) Martin Konvička byl 18. listopadu obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům kvůli svým výrokům na Facebooku. Novinářům to dnes oznámila jeho právní zástupkyně Klára Samková. Podle bloku jde o politický proces.

“Blok proti islámu důrazně protestuje proti tomu, aby se státní moc tímto brutálním způsobem pokoušela kriminalizovat občany, kteří vyjadřují svoje oprávněné obavy z totalitních ideologií. Vzhledem k tomu, že starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán je muslim a honorární súdánský konzul, jeví se výroky ministra spravedlnosti jako minimálně zaujaté. V souvislosti s tím se vyjádření ministra Pelikána z minulého týdne o tom, že bude stíhat každého, kdo se neuctivě vyjádří na adresu muslimů, jeví v poněkud trapném světle,” píše mluvčí David Štepán na facebookovém profilu BPI.

Eric Drooker

“Údajného přečinu se měl docent Konvička dopustit svými některými výroky, které publikoval v polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu,” uvedla Samková. Týká se podle ní výroků, které byly publikovány v letech 2011 až 2014.

Konvička čelí obvinění z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě odsouzení mu hrozí šestiměsíční až tříleté vězení. K trestnému činu totiž podle policie využil veřejně přístupnou počítačovou síť. “Trestní oznámení podala sama státní zástupkyně v rámci svého občanského aktivismu, jedná se o státní zástupkyni ze severních Čech,” řekla ČTK Samková. Případ podle ní dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Konvička v minulosti na svém Facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Navrhoval také zavírání muslimů do koncentračních táborů. Samková Konvičkovi doporučila, aby obvinění nekomentoval. Podle jejího názoru je účelové. Plyne to prý ze skutečnosti, že vychází z více než rok starých výroků.

Poslankyně hnutí Úsvit – Národní koalice Olga Havlová, která je zároveň členkou Akční rady bloku přirovnala situaci k politickým procesům z 50. let. Havlová také prohlásila, že za obviněním stojí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle ní otevřeně vyzval ke kriminalizaci Bloku proti islámu několik hodin před tím, než bylo trestní stíhání vůči Konvičkovi zahájeno. “Žádám vysvětlení, jak si pan ministr dovoluje zasahovat do nezávislosti justice. Je to politický proces,” řekla Halvová, která žádala o vyjádření Pelikána také na plénu Sněmovny.

Ministr spravedlnosti Pelikán minulý týden krátce po veřejném vystoupení Konvičky na demonstraci příznivců prezidenta Miloše Zemana na Albertově zveřejnil na svém Twitteru odkaz na paragraf trestního zákona, podle kterého je Konvička obviněn.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články